Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Depreme Karşı Güçlendirilebilecek Binalara Odaklanmalıyız"

Türkiye Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, Türkiye'de dönüşmesi gereken 6,5 milyonluk stokun bir anda yenilenemeyeceğini söyleyerek, "Birinci odaklanmamız gereken nokta güçlendirilebilecek binalar olmalıdır" şeklinde konuştu.

yapi.com.tr/AA
"Depreme Karşı Güçlendirilebilecek Binalara Odaklanmalıyız"

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) mart ayı meclis toplantısı, "Sanayinin Sürdürülebilir Büyümesinde İnşaat Sektörünün Rolü ve Gelecek Vizyonu" ana gündemiyle yapıldı.

Toplantıda konuşan Deniz Aksu, bankanın kuruluş sürecinden bahsederek, faaliyete geçtiklerini, her konuda yetkin bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti.

İnşaat sektörünün endüstriyel üretimle ciddi etkileşim içerisinde olduğunu söyleyen Aksu, talep devam ettiği sürece burada güçlü etkileşimin devam edeceğini belirtti.

Aksu, konut sektöründe talebin her zaman sürdüğünü dile getirerek Türkiye'de 18 milyon öğrenci bulunduğunu, yıllık 650 bin evlilik yapıldığını, 5 yılda yalnız yaşayanların sanayisinin 2 kat artmasının beklendiğini söyledi.

Kentsel dönüşümün çok iyi takip edilmesi gerektiğini dile getiren Aksu, burada maliyetlerin düşürülmesinin önemine de değindi.

"Bu OSB'ler yıkılıyor ve konut yapılıyor. Arsanın yeniden kazandırılması demek ki önemli. Bunu çok iyi planlamamız gerekiyor. Mevcut yapının tekrar kullanılabilir hale getirilmesi, bunun içinin veya dışının renovasyonu olarak düşünelim, Almanya'da bu çok ciddi miktarda uygulanan sistem. Çünkü (dönüşmesi gereken) 6,5 milyonluk bir stokunu bir anda yenileyemezsiniz. Birinci odaklanmamız gereken nokta güçlendirilebilecek binalar olmalıdır. Çünkü ülkemiz bir deprem ülkesi, burada herhangi bir can kaybına tahammülümüz yok."

Aksu, yaşanılabilir şehirlerin inşası için dünyada uzun vadeli ve düşük maliyetli ciddi kaynaklar bulunduğunu belirterek, bunların iyi planlanması gerektiğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-karsi-guclendirilebilecek-binalara-odaklanmaliyiz_171694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!