Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Depremin 12. Yıl Dönümünde Düzce İzleri Hala Silebilmiş Değil

Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram, Van'da yaşanan depremin ardından, deprem gerçeğinin tekrar gündeme oturduğunu, Türkiye'nin deprem bölgesinde olmasından dolayı hiçbir zaman bu gerçeğin unutulmaması gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
Depremin 12. Yıl Dönümünde Düzce İzleri Hala Silebilmiş Değil

Foto: Ömer Urer (AA)

Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram, Van'da yaşanan depremin ardından, deprem gerçeğinin tekrar gündeme oturduğunu, Türkiye'nin deprem bölgesinde olmasından dolayı hiçbir zaman bu gerçeğin unutulmaması gerektiğini söyledi. Düzce'nin de 1999 yılında 3 ay arayla büyük depremler geçirdiğini anımsatan Bayram, o günden bugüne çok şeyin değiştiğini, buna rağmen halen Düzce'de depremin izlerinin olduğunu kaydetti. Düzce'de depremden sonra yapılan binalarda güvenlik açısından herhangi bir problemin olmadığını düşündüklerini kaydeden Bayram, şöyle konuştu:
    
''Çünkü depremden sonra çıkarılan İmar Yönetmelikleri, yapılan binaların eskiye oranla teknik olarak çok daha sağlam olduğunu gösteriyor. Teknik yetkililerin görüşleri bu yönde. Bundan dolayı daha güven veren bir yapılar var şu anda. Ancak bizim en büyük sıkıntımız iki büyük depremi geçiren şehirde hasarsız, az hasarlı ve orta hasırlı diye sınıflandırılmış binaların var olması ve bu binalarda da yaşamın devam ediyor olmasıdır. Hatta orta hasarlı binalarla ilgili onarım süreçlerinin henüz bitmemiş olması. Zannediyorum şehrimiz açısından en büyük problem bu.''
    
Sağlam olmayan binaların istimlak edilmesi gerektiğini, ancak bunu belediye olarak yapma imkanı olmadıklarını belirten Sağlam, ''O nedenle en büyük sıkıntı bu. Ancak depremin orta ve uzun vadede gidermek adına yapılabilecek şeyler var. Tabii ilk etapta insanların barınma ve yaşamlarını sürdürmek açısından birtakım ihtiyaçları karşılanıyor ama bu noktada şehrin sosyal ve kültürel anlamda faaliyetlerinin arttırılması gerekiyor'' diye konuştu.

Düzce'de deprem sonrası yapılan prefabrike evlere de değinen Bayram, Düzce Valiliği'nin almış olduğu kararın en yakın zamanda faaliyete geçmesi durumunda evlerin ortadan kaldırılacağını belirtti. ''12 yıl geçmesine rağmen depremin izleri hala Düzce'de var'' diyen Bayram, ''Bu güzel bir şey değil ama inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu görüntüler de tamamen ortadan kalkacaktır. İnşallah biz de tüm tedbirlerin alındığı bir şehir haline geliriz'' şeklinde konuştu.
    
''Düzce'nin deprem zamanında il yapılması hiçbir avantaj sağlamadı''
    
Düzce'nin deprem zamanı il olmasının hiçbir avantaj sağlamadığını vurgulayan Bayram, bunun tamamen psikolojik bir durum olduğunu söyledi. ''Düzce'nin il olmasının o tarihten bugüne kadar gelişimi noktasında çok büyük katkısının olduğunu düşünmüyorum'' diyen Bayram,''Hatta o tarihten bildiğimiz yetkililerin söylediklerine göre eğer ilçe olarak kalsaydık, kamu adına daha da ekonomik gücümüz olabilirdi. O farklı bir şey ama Düzce il olmayı eskiden beri istiyordu. Bunun depreme bağlanmış olması tamamen tesadüf de diyebiliriz. Ya da hızlanmış oldu. Belki birkaç yıl sonra olacaktı bilemiyoruz ama Düzce il olacak kapasitedeydi. Ancak depremle birlikte il olması bize bir avantaj sağlamadı. Şimdi şimdi o avantajları görüyoruz. Ama o kısa vadede bir şeyler kazandırdığını düşünmüyorum'' şeklinde ifadeler kullandı.
    
Prefabrike konutlarda kalanlar
    
Düzce'de 12 yıl önce yaşanan felaket sonrası barınma sorunu prefabrike yapılarla çözülmüştü. Bu yapılara o dönemde evi yıkılan vatandaşlar yerleştirilmişti. Bu kişilerden hisse sahibi olanlar, uzun vadeli ödeme planlarıyla kalıcı konutlara sahip oldu, ancak kiracı olan ve maddi durumu iyi olmayanlar, Fevzi Çakmak mahallesi mevkisinde bulunan prefabrike alanı kendilerine bir yaşam alanı olarak kabul etti.
    
Depremden bu yana prefabrike konutlarda yaşayan Hatice Demir, Van depreminin kendileri çok derinden etkilediğini söyledi. 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerini yaşadığını anlatan Demir, şöyle konuştu:
    
''Allah, bir daha göstermesin Allah'tan gelen bir şey. Biz o zorlukları yaşadığımız için Van'dakilerin neler çektiğini çok iyi biliyoruz. Devletimizden de Allah razı olsun mağduru unutmadı, unutmuyor da ve her zaman yanında. Şuanda burada rahatımız iyi çünkü deprem korkumuz yok. Hasarlı binalar çok çıkmak istemiyoruz iyi bir binada hasarsız bir binada kiralar çok pahallı. Mevcut olan evler hasarlı bu binalara ben şahsen girmem. Bize dağ kısmında bir katlı ev yaparlarsa belki bizlerde hafif şekilde ödemeye çalışırız. Düzce'nin durumu belli tekrar deprem korkusu ile yaşıyoruz. 4-5 katlı binalara çıkıp ta oralarda oturmak için psikolojimiz uygun değil.''
    
Aynı alanda kalan Ayşe Yıldız ise 12 yıldır imkansızlıklar içerisinde yaşam mücadelesini sürdürdüklerini belirtti. Yıldız, şöyle konuştu:
    
''İki odalı bir yerde yaşam mücadelemizi sürdürüyoruz. Çatılarımız sürekli akıyor çok olumsuz, yaşam şartlardayız ama yapacak bir şeyimizde yok. Van da yaşanan deprem beni çok üzdü çok ağladım. Allah onların yardımcısı olsun. Bize de tekrar o günleri yaşatmasın. Van da şimdi depreme dayanıklı evler yapıyorlar. Depremzedeleri mağdur etmiyorlar. Bize de yapsınlar biz 12 yıldır halen mağduruz.''

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/depremin-12-yil-donumunde-duzce-izleri-hala-silebilmis-degil_89689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!