Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Depremin Yıldönümünde Kağıthane’den Yıkımla Mesaj

Marmara Depremi’nin 21'inci yıldönümü nedeniyle Kağıthane’de ağır hasarlı olarak tespit edilen riskli 288 daire, özel ekipler tarafından kontrolü bir şekilde yıkıldı.

yapi.com.tr
Depremin Yıldönümünde Kağıthane’den Yıkımla Mesaj

Büyük Marmara Depremi'nin 21’inci yıl dönümümde, Kağıthane Belediyesi Hizmet Sitesi içerisinde bulunan ağır hasarlı 288 dairenin yıkımı, kontrollü bir şekilde gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Kağıthane Belediyesi'nin iş birliği ile yapılan kontrollü yıkıma, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin katıldı.

DHA'da yer alan habere göre; Başkan Mevlüt Öztekin, şunları söyledi: “Bu binaların zemini dolgu toprak ve yapı stoğu depreme dayanıksız oluğu için vatandaşlarımızın tahliyesini istedik. Pandemi döneminde olmasına rağmen hemşerilerimiz çok hızlı tahliye gerçekleştirdi. Bizler Marmara depreminin yıldönümünde bir araya geldik. Amacımız İstanbul depremi gelmeden önce hemşerilerimizi daha sağlıklı, daha depreme dayanıklı, düzgün binalara taşıyabilmek."

Bir binayı yıkıma götüren hatalardan bahseden Başkan Öztekin, “Öncelikle bir binanın mühendislik hizmeti alıp almadığına bakmamız lazım. 1999 depremi öncesi yapılmış binaların kesinlikle incelenmesi gerektiğini söylüyoruz. Bizler de belediye olarak hemşerilerimizin yanındayız. Ama buradaki binalar dolgu toprak üzerine yapılan binalar, en büyük sıkıntı da bu aslında. Bu süre içerinde komşularımız da tereddüt içindeyse belediyemizin Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine başvuruda bulunsunlar.” diye konuştu.

Yıkıma götüren hatalar
Bir binayı yıkıma götüren 3 büyük hatayı söyleyen Şehir Planlayıcısı Murat Ayan, “Bu sebeplerin başında öncelikle zemin geliyor. Bildiğiniz gibi mühendislik hizmetleri çok doğru bir şekilde yapılmasına rağmen eğer zemin iyileştirilmesi yapılmazsa binaların ömrü kısalıyor. Deprem ve diğer afetlerde ilk başta sıkıntımız zemin oluyor. İkinci sebebimiz ise mühendislik hizmetlerinin alınmamış olması. Geçmişte Türkiye’nin birçok yerinde mühendislik hizmeti alınmadan yapılmış binalar mevcut. Bu binalar özellikle insanlarımız maddi durumları yettiğince üstüne kat ekleyerek yapmış olduğu binalar, bunlar depremde en riskli gördüğümüz binalardır. Üçüncüsü ise eskiden yapılan binalarda deniz kumu kullanılması.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremin-yildonumunde-kagithaneden-yikimla-mesaj_181326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!