Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

GYODER: “Kentsel Dönüşümü Hep Birlikte Yürütmeliyiz”

Türkiye’de depreme hazırlıklı olmak için kentsel dönüşüm sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gelecek nesillere çevre dostu, sağlıklı ve güvenli yuvalar teslim etmemiz için kentsel dönüşüm sürecini el birliğiyle yürütmeliyiz.” dedi.

yapi.com.tr
GYODER: “Kentsel Dönüşümü Hep Birlikte Yürütmeliyiz”

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 21. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yapan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Türkiye’de büyük yıkıma neden olan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu unutmamalı, daha büyük acılar yaşamamak için depreme karşı hazırlıklı olmalıyız.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm kavramı, kentsel kalkınmanın bir parçası. Yani bu sürece riskli yapı stokunun yıkılıp yeniden yapılması olarak değil, ekonomik, sosyolojik taraflarını da düşünerek bütüncül bir biçimde bakmak gerekiyor.” diyen Mehmet Kalyoncu, şöyle devam etti: “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu unutmamalıyız. Sektör ve toplum olarak güvenli, kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeli ve kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz. Burada fedakarlık gösterilmesi gerekiyorsa toplumun tüm paydaşları bu fedakarlığı göstermeli.“

Türkiye’nin altyapısını son yıllarda dünya standartlarının üzerine çıkardığını vurgulayan Mehmet Kalyoncu, “Herhangi bir afet durumunda, otoyolu, havalimanı, şehir hastanesi gibi imkanlar kriz yönetiminde kullanılacak çok önemli avantajlar. Öte yandan haberleşme altyapısı ve kesintisiz enerji temini de yine ülkemizin güçlü olduğu alanlar. Üstyapıyı dönüştürmek tabi altyapıyı dönüştürmekten biraz daha zor çünkü burada kendi yaşam alanlarını yenileme ve dönüştüme sürecine halkın da razı olarak katılım göstermesi gerekiyor. Altyapıyı geliştirmek kamunun kendi gayretiyle yapabileceği bir işken üstyapıda ise kamu otoritesi ve toplum birlikte bir gayret göstermeli. Dolayısıyla toplumumuzun bu süreçlere katılma rızasını nasıl sağlayabileceğimize bakmalıyız.” dedi.

Dönüşüm için atılan her adımın desteklenmesi gerekiyor
Kamunun desteği ve yeni yasal düzenlemelerin de katkısı ile hiç vakit kaybetmeden dönüşüme odaklanılması gerektiğini belirten Mehmet Kalyoncu, sözlerini şöyle tamamladı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’de bulunan toplam 20 milyon konutun risk alanı içindeki 6,5 milyonunun dönüşmesi gerektiğini, acil öncelikli 1,5 milyon konutun ise 2023’e kadar dönüştürüleceğini açıkladı. 300 bini İstanbul’da bulunan, ülke genelindeki toplam 1.5 milyon konutun acil dönüşümünün gerçekleştirilmesi için atılan her türlü adımın desteklenmesi gerekiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gyoder-kentsel-donusumu-hep-birlikte-yurutmeliyiz_181306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!