Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dere Yatağına Deprem Konutu

Elazığ'ın merkeze bağlı Koçkale köyünde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 14 deprem konutunun dere yatağı ve mera arazisine yapıldığı iddia edildi.

yapi.com.tr
Dere Yatağına Deprem Konutu

Elazığ'da 2020 yılında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından TOKİ tarafından yapılan deprem konutları kentte yükselmeye devam ederken merkeze bağlı Koçkale köyünde dere yatağı ve mera arazisine deprem konutları yapıldığı iddia edildi.

Elazığ İl Özel İdaresi kaynaklarından alınan bilgiye göre konutların yapımından sonra konunun Elazığ İl Özel İdaresi imar komisyonuna getirildiği 6 kişilik komisyonda MHP’li üyelerin karşı çıkmasından dolayı komisyonun dere yatağı ve mera alanı olan alana imar izni vermediği kaydedildi.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre; Elazığ İl Özel İdaresinde adını vermek istemeyen bir yetkili şunları söyledi:

“TOKİ, Elazığ- Bingöl karayolu 20. kilometresinde Koçkale mevkiinde dere yatağı ve 3 dönümlük mera arazisine 2020 yılında 14 adet deprem konutu yaptı. Mera arazisine yapılandırma yaparken resmi kurumlardan görüş alınmadı. Herhangi bir izin alınmadan burada konut yaptılar şimdi ise burayla ilgili izin istiyorlar. Eğer İl Özel İdaresi imar komisyonu burayı imara açarsa resmi yazışmalar başlayacak. Bu ay İl Özel İdaresi imar komisyonunun onaylaması lazımdı ama onaylamadı.  Diyorlar ki ‘bu gibi durumlarda daha önceden imar komisyonunda onay veriliyordu.' Ancak önceki yapılan binalar dere yatağına yapılmamıştı daha önce tescil dışı alan yoktu. Kaldı ki o binalar yapılmadan önce DSİ'nin, Çevre Orman Bölge Müdürlüğünün ve İl Özel İdaresinin görüşlerini almaları gerekiyordu. Kanunlara aykırı olan bu yapılaşmayla ilgili gerek İl Özel İdaresi genel sekreteri ve birim müdürleriyle görüştük. Birim müdürüne, ‘bu binayı vatandaş yapsa bu dosyayı gönderir misin?' diye sorduk. Kendisi de kurum görüşlerinin eksik olmasından dolayı dosyayı gönderemeyeceklerini söyledi.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dere-yatagina-deprem-konutu_187242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!