Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Dere Yataklarındaki Yapılaşma Facialara Davetiye Çıkarıyor”

Araklı’daki faciayı Meclis’e taşıyan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, dere yataklarındaki yapılaşmanın felaketlere davetiye çıkardığını söyledi.

yapi.com.tr
“Dere Yataklarındaki Yapılaşma Facialara Davetiye Çıkarıyor”

Trabzon Araklı’da meydana gelen sel ve heyelan felaketiyle ilgili TBMM’de konuşan CHP Adana Milletvekili ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, dere yataklarına ev yapılmasına tepki gösterdi. Şevkin, “Normal koşullarda dere yataklarında beş yüz yıllık yağış rejiminin ve akış rejiminin göz önünde bulundurulması gerekiyor” dedi.

İmar planlarında, dere yataklarının taşkın sınırlarını belirlediğini ve tıpkı SİT alanlarında olduğu gibi buralara da yapılaşma yasağı getirilmesi gerektiğini dile getiren Şevkin, afetin dere yataklarında oluşan konutlar nedeniyle felakete dönüştüğünü dile getirdi.

Birgün'den Kardelen Tatar'ın haberine göre; konuşmasını fotoğraflarla destekleyen Şevkin, “Bu durum mühendislik açısından ve imar planı açısından kabul edilebilir bir durum değildir” diye konuştu. Otoyolun da dere yatağı içerisinde olup yarısının göçtüğünü ifade eden Şevkin son olarak, “Doğa affetmez. Doğa olaylarını afete çeviren insanoğlunun kendisidir. Bizler mühendisler olarak eğer bu akış, yağış rejimini tespit edemiyorsak, debiyi tespit edemiyorsak ve bunu öngöremiyorsak hiç mühendislik yapmayalım. Aklın ve bilimin yolu birdir. Artık dere yataklarındaki sel afetlerine, jeolojik-jeoteknik etütlerin yapılmaması sonucu insan yaşamlarının yitip gitmesine seyirci kalmamalıyız” ifadelerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dere-yataklarindaki-yapilasma-facialara-davetiye-cikariyor_173486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!