Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Akvaryumda Balık Kalmadı!

Eski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok zamanında yapılan 35 metre uzunluğundaki Türkiye’nin en büyük akvaryumlarından birisi olan akvaryum, bakımsızlık nedeniyle mikrop yuvasına döndü. Açıldığı dönemde 3 bine yakın deniz canlısını barındıran ve 600 bin liraya mal olan akvaryum belediye başkanının değişmesiyle kaderine terk edildi.

Cumhuriyet Ankara
Dev Akvaryumda Balık Kalmadı!

ski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok zamanında yapılan 35 metre uzunluğundaki Türkiye’nin en büyük akvaryumlarından birisi olan akvaryum, bakımsızlık nedeniyle mikrop yuvasına döndü. Açıldığı dönemde 3 bine yakın deniz canlısını barındıran ve 600 bin liraya mal olan akvaryum belediye başkanının değişmesiyle kaderine terk edildi. Akvaryum içinde 3 bine yakın deniz canlısı pislik nedeniyle telef olurken, suyun kirliliği bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Dev akvaryum, Keçiören’ne bağlı Etlik semtindeki Fatih Sultan Mehmet Parkı yenileme çalışmaları kapsamında 2007 yılında yapıldı. Eski Keçiören Belediye Başkanı AKP’li Turgut Altınok tarafından yaptırılan ve 600 bin TL’ye mâl olan akvaryum, görkemli bir açılışla yurttaşlarla tanıtıldı. “Deniz canlılarını ancak belgeselde görebilen çocuklar ve denizseverler” için yaptırılan dev akvaryum, 35 metre uzunluğunda ve 150 ton su kapasitesiyle Türkiye’de bir ilk. 13 türde, toplam 671 deniz balığı, yine 13 türde 2 bin 230 omurgasız canlının bulunduğu akvaryum nüfusu Türkiye’nin denizlerinden toplanarak, özel donanımlı araçlarla Ankara’ya getirildi. Akvaryum, içme suyuna deniz tuzu eklenmesi ile elde edilen suyla dolduruldu. Akvaryumun genel temizliği ise geçtiğimiz yıla kadar dalgıçlar tarafından düzenli bir şekilde yapılıyordu.

Anlayış da değişti

Yapıldığı ilk dönemde özellikle akşam saatlerinde yoğun ilgi gören akvaryum, sadece Etliklilerin değil yakın semtlerden gelen yurttaşların da dikkatini çekiyordu. 29 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanının değişmesiyle birlikte akvaryuma yapılan bakım da azaldı. AKP’li Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın göreve gelmesiyle birlikte, balıklar bakımsızlık ve suyun kirliliği nedeniyle öldü. Caddenin ortasında bulunan, çevre bilincine ve göz zevkine uymayan akvaryumda şu an yalnızca birkaç balık bulunurken, akvaryumun camları da yosun ve pislikten görünmüyor. Yurttaşlar, akvaryumun içinde bulunduğu havuzun pis suyundan kaynaklanan koku nedeniyle akvaryumun yanına bile yaklaşamıyor. 600 bin liralık dev akvaryum parkın ortasında atıl bir biçimde bırakılmış durumda. Keçiörenli yurttaşlar da, belediyenin akvaryumla ilgilenmesini bekliyor.

Havuzdaki su kirli

Keçiören’in diğer birçok havuzunda olduğu gibi dev akvaryumun içinde bulunduğu havuz da, kirli suyuyla dikkat çekiyor. Kirli suyun içerisinde insan sağlığına zararlı, patojen mikroorganizmalar bulunabiliyor. Kirli suyun çeşitli yollarla kullanılması sonucunda tifo, dizanteri, sarılık, kolera gibi bulaşıcı hastalıklara yol açtığı biliniyor. Uzun zamandır temizlenmeyen havuzun yanı başında bir de çocuk parkı bulunuyor. Yurttaşlar, kirli havuzun çocukları için ciddi anlamda tehdit oluşturduğunu söylüyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-akvaryumda-balik-kalmadi_76188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!