Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dev Projeler için Yabancı Elini Cebine Atmadı

Türkiye'de 5 yılda değeri 67 milyar doları bulan dev projelerin 55 milyar doları banka kredisi geri kalanı öz kaynakla gerçekleşti. Projelerin yüzde 95'ini Türk bankaları finanse etti.

yapi.com.tr
Dev Projeler için Yabancı Elini Cebine Atmadı

Radikal'in haberine göre, küresel kriz sürecinde yüksek performansı ve sağlam yapısıyla dikkat çeken Türk bankaları, güçlü duruşlarının yanı sıra, son 5 yılda Türkiye’de 67 milyar doları aşkın projenin finansmanına imza attı. Rakamlar, son 5 yılda özelleştirme, yap işlet devret gibi büyük projelerin finansmanında yabancı ticari bankaların payının son derece kısıtlı kaldığını gösteriyor. 2009-2014 döneminde Türkiye’de gerçekleşen projelere ilişkin finansmanın yaklaşık 45-55 milyar doları banka kredisi kalanı da, öz kaynak katkısı ile sağlandı. Bu işlemlerde sağlanan banka kredisinin yüzde 90-95’inin ise Türk Bankaları tarafından sağlanması dikkat çekti.

Yerliler başrolde

Bankaların finansmanını gerçekleştirdikleri proje ve satın alma kredileriyle ilgili kamuoyu ile paylaşılan duyurulardan derlediğimiz verilere göre, ekonomi gündemini yoğun olarak meşgul eden, 3. Köprü, Avrasya Tüneli, İzmir- İstanbul Otoyolu, elektrik dağıtım ve üretim özelleştirmelerigibi çok büyük işlem tutarlı projelerin finansmanında, başrolü Türk bankaları üstlenmiş görünüyor.

Bankacılık sektörü temsilcileri, bir yandan son yıllarda Türkiye’de şube ya da temsilcilik açan yabancı banka sayısının arttığına dikkat çekerken, bir yandan da, Türk bankalarının proje finansmanında aldığı büyük payın altını çiziyor. Proje finansmanı konusunda uzman bankacılar, “Bu rakamlar, yabancı ticari bankaların çoğunlukla ‘büyük projelere finansman desteği vermek için Türkiye’de ofis açıyoruz’ söylemini boşa çıkarıyor. Türk bankalarının proje finansmanındaki ağırlığı epeydir devam ediyor” dedi.

Finansmanda yerli ağırlığının nedeni

Yabancı bankalara göre Türk bankaları özellikle projelere yüksek montanlarla katılabilme ve süreçlerinin hızlı olması nedeniyle önemli avantajlar sağlayabiliyor. Yatırımcılar da bu açıdan Türk Bankaları’nı tercih edebiliyor.

Türk bankaları bu projelere destek verme, yapıcı çözümler bulma konusunda çok daha istekli.

Özellikle Avrupa ’daki ekonomik durum da dikkate alındığında, son yıllarda yabancı bankaların Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki iş yapma isteğinde önemli bir azalam söz konusu.

Türk bankaları Türkiye’deki projelere 12 yıl vadeli hatta son zamanlarda 13-14yıl vadelere varan krediler verebiliyor, oysa yabancılar kendi ülkelerindeki Eximbank’lar tarafından sigorta edilmeyen projelerde 5-7 yıldan daha uzun vadelere girmeyi pek tercih etmiyorlar.

Hazine garantisiyle Türklerin iştahı artar

Hazine’nin 1 milyar TL ve üzerindeki Yap-İşlet-devret (YİD), Yap-Kirala-Devret (YKD) modelli projelere garanti vermesi yönündeki kararın, Türk bankalarını proje finansmanına katılım konusunda daha da cesaretlendireceği belirtiliyor. Bunun zaten belli miktarlarda ve YİD modelli otoyol projelerinde uygulanmakta olduğunu kaydeden bankacılık temsilcileri, “Dolayısıyla Türk bankalarının proje finansmanındaki iştahları artacaktır. Zaten, Hazine garantisi altındaki bir projeyi desteklemiyorum demeleri de beklenemez. Bu durum önümüzdeki dönemde adı geçen büyük projelerin finansmanı için yerli bankaların tahvil ihracı ve sendikasyon sağlama gibi faaliyetler bilançolarını daha da büyütmeleri beklenebilir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-projeler-icin-yabanci-elini-cebine-atmadi_120133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!