Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Devlet Çözdü! Hasankeyf'e Disneyland Formülü

Devlet Ilısu Barajı'na yönelik itirazların üstesinden gelmek için ilginç bir formül buldu. Yeni ilçe merkezine sular altında kalan eserlerin taklitleri yapılacak. Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehdidi altındaki Hasankeyf’te, yeni ilçe merkezinin inşaatı gelecek ay başlıyor. TOKİ’nin yapacağı 465 hektarlık Yeni Hasankeyf, şimdikinin 13 katı

Radikal Gazetesi
Devlet Çözdü! Hasankeyf'e Disneyland Formülü

Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehdidi altındaki Hasankeyf’te, yeni ilçe merkezinin inşaatı gelecek ay başlıyor. Batman Vali Yardımcısı Osman Varol, “Baraj yapımından sonra yeni Hasankeyf gölün kenarında olacak. Karşısında tarihi kale, içinde müzesi olacak. Hasankeyf ’in sembolü eserlerin yeniden canlandırılması söz konusu. Aynılarının kopyaları yapılacak ve kentin değişik yerlerinde sergilenecek” dedi.  

İnşaat çalışmasını TOKİ yürütecek. 465 hektarlık Yeni Hasankeyf, şimdikinin 13 katı büyüklükte olacak. Önce kamu binaları, sonra konutlar inşa edilecek. Yöre taşları kullanılarak yerel mimari çizgileriyle yedi farklı konut yapılacak. Halen Hasankeyf’te bir kısmı boş 596 hane var. Yeni ilçede göç edenler de düşünülerek 1000 konut planlanıyor.

İlçede üç yıl da kaymakamlık yaptığını, Hasankeyflinin baraja karşı çıkmadığını savunan Varol “Yüksek standartta yaşamayı herkes ister. Hasankeyf ’e gidip bir gün kalınarak çok fazla bir şey yapılamaz. Orada yaşamak lazım” dedi.  Ilısu Barajı 57 yıl önce projelendirildi. Temel üç yıl önce atıldı. Ancak ‘çevre, tarih ve yöre insanıyla ilgili önlemler alınmadığı için’ projenin arkasındaki uluslararası kredi geri çekildi. GAP’ın kilit noktalarından Ilısu, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-cozdu-hasankeyfe-disneyland-formulu_74854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!