Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hasankeyf’e Naylon Koruma

Hasankeyf’i sular altında kalmaktan kurtaracak en ilginç çözüm önerisi Kültür Varlıkları Koruma ve Müzeler Genel Müdürü Okkaş Dağlıoğlu’ndan geldi: Hasankeyf’te taşınamayacak tarihi eserler özel naylonla ‘ambalajlanarak’ su altında korunacak. Dağlıoğlu, “Su altında kalacak taşınabilir eserleri çıkarıyoruz. Taşınamayacak eserleri de onardıktan

Taraf Gazetesi
Hasankeyf’e Naylon Koruma

Hasankeyf’i sular altında kalmaktan kurtaracak en ilginç çözüm önerisi Kültür Varlıkları Koruma ve Müzeler Genel Müdürü Okkaş Dağlıoğlu’ndan geldi: Hasankeyf’te taşınamayacak tarihi eserler özel naylonla ‘ambalajlanarak’ su altında korunacak.

Dağlıoğlu, “Su altında kalacak taşınabilir eserleri çıkarıyoruz. Taşınamayacak eserleri de onardıktan sonra ambalajlayıp gelecek nesillere ulaştırmak üzere su altında bırakacağız.” dedi. Dağlıoğlu, Ilısu Barajı göl alanında kalacak olan Hasankeyf’te taşınabilir tarihi eserlerin göl alanı dışına çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

100 yıl su altında korunacak

Ilısu Barajı göl alanında kalan korunabilir tüm eserlerin, mimari, rölöve, restorasyon ve güçlendirme projelerinin yapıldığını belirten Dağlıoğlu, “Bilim kurulumuz bu eserleri yerinde inceleyecek. Taşınacak ve taşınmayacak eserlerin adedini belirleyecek. Taşınacaklar, belirli bir metotla taşınacak. Yerinde kalacak eserlerde, güçlendirme ve onarım çalışmalarının ardından uzun ömürlü özel bir naylonla su ve hava geçirmeyecek şekilde vakumlanıp su altında bırakılacak. Bu ambalaj yöntemi ile bu eserler en az 100 yıl su altında korunmuş olacak. Böylece bu eserlerde aslına uygun şekilde bozulmadan gelecek nesillere aktarılmış olacak’’ dedi.

Ilısu Barajı göl alanında kalacak tüm eserlerin değerlendirilmesi için bölgede faaliyet gösteren birçok kazı ekibi kesintisiz 12 ay çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfe-naylon-koruma_76377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!