Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğa Derneği'nden Akbank ve Garanti Bankası’na: Hasankeyf’in Yok Edilmesine Kredi Vermeyin

“Çevre koruma projelerine desteğiyle tanınan Garanti Bankası ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (Global Compact) imza atan Akbank’ın bu dünya mirasını yok edecek olan Ilısu baraj projesini desteklemelerinin hiçbir nedeni olamaz" diyen Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, dernek olarak her iki bankadan da kamuoyunda büyük bir

yapi.com.tr
Doğa Derneği'nden Akbank ve Garanti Bankası’na: Hasankeyf’in Yok Edilmesine Kredi Vermeyin

Doğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun Ilısu baraj projesinin hayata geçirilmesi için gerekli kredinin aralarında Garanti Bankası ve Akbank’ın da bulunduğu yerli bankalardan temin edileceği yönündeki açıklamalarını, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ne yönelik endişe verici bir gelişme olarak değerlendirdi. Derneğin web sitesinde yer alan açıklamada, geçtiğimiz Kasım ayında her iki bankaya gönderilen bir yazıyla Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin Türkiye’nin ve dünyanın en önemli kültür ve doğa miraslarından biri olduğu, bu nedenle bankaların Ilısu baraj projesine finansman sağlamamaları talebinde bulunulduğu hatırlatılıyor.

“Çevre koruma projelerine desteğiyle tanınan Garanti Bankası ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (Global Compact) imza atan Akbank’ın bu dünya mirasını yok edecek olan Ilısu baraj projesini desteklemelerinin hiçbir nedeni olamaz" diyen Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, dernek olarak her iki bankadan da kamuoyunda büyük bir hassasiyet yaratmış olan Ilısu baraj projesi konusunda rahatlatıcı birer açıklama beklediklerini söyledi.

Eken sözlerine şöyle devam etti: “Yeşil Atlas başta olmak üzere Garanti Bankası’nın desteklediği pek çok çalışmada, Ilısu ve diğer büyük baraj projelerinin doğaya verdiği zararlar belgelerle ortaya konmuştur. Akbank ise Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalamıştır. On maddelik bu sözleşmenin üç maddesi çevreyle ve doğayla ilgilidir. Bu maddeler okunduğunda, sözleşmeye imza atan bir şirketin Ilısu barajı gibi bir projenin içinde bulunamayacağı net olarak anlaşılabilir”.

Eken, “Önce Dünya Bankası, ardından da Avrupa’daki yatırım bankaları doğaya ciddi zararlar verecek olan bu projeden çekilmişlerdir. Bu durum, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin Bakan Eroğlu’nun iddia ettiği gibi korunamayacağının en somut kanıtıdır. Bu nedenle, Türkiye’deki milyonlarca kişinin yatırımlarını elinde tutan Akbank ve Garanti Bankası’ndan da aynı hassasiyeti göstermelerini talep ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Doğa Derneği Hükümete yaptığı çağrıyı yenileyerek Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin Dünya Kültür Mirası listesine dâhil edilmesi için bir an önce UNESCO’ya başvurulmasını talep etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-derneginden-akbank-ve-garanti-bankasina-hasankeyfin-yok-edilmesine-kredi-vermeyin_75543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!