Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Devlet Emlak Kralı Oldu!

Çevre Bakanlığı ilk beş ayda 875 bin konutun satışından Hazine’ye 2.8 milyar lira aktığını açıkladı. Bu rekor rakamın altında sıkı takip ve tapu harcındaki artış yatıyor.

yapi.com.tr
Devlet Emlak Kralı Oldu!

Maliye’nin müteahhitleri sıkı incelemeye almasının yanı sıra konut kredisi tutarından yola çıkarak evlerin gerçek satış tutarını tespit edip ceza kesmesi tapu harçlarını da patlattı. Maliye Bakanlığı’nın kaçırılan KDV ve gelir vergisi tutarlarını bulmak için başlattığı inceleme evlerin tapuda gerçek değerinden gösterilmelerini sağlayınca Tapu Kadastro’nun aldığı harçlar da rekor kırdı. Habertürk^ün haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gönderilen yazıda, bu yılın ilk 5 ayında satılan 875 bin konuttan 2.8 milyar liralık Hazine’ye para aktığı açıklandı. Bu da Türkiye’de konut başına alınan konut harcının yılın ilk beş ayında yüzde 52 artışla 2 bin 117 liradan 3 bin 220 liraya çıktığını gösteriyor. Türkiye’de 2012 yılının ilk 5 ayında 745 bin 86 konut satılmışken sayı bu yılın ilk 5 ayında 875 bin 215 konuta çıktı. Hazine’nin bu konutların satışından elde ettiği para da yüzde 78 artışla 1 milyar 577 milyon 447 bin 683 liradan 2 milyar 818 milyon 130 bin 687 liraya fırladı.

Tapu harcı yüzde 21 arttı

Harç tutarının artmasında harç oranının artırılması da etkili oldu. Çünkü binde 16,5 oranında alınmakta olan tapu harcı, 22 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2012/3735 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yüzde 21 oranında artırılarak aynı tarihten itibaren binde 20’ye yükseltildi. 250 bin lira değeri olan dairenin tapu tescili sırasında, 5 bin lira alıcı, 5 bin lira da satıcı olmak üzere 10 bin TL tapu harcı ödeniyor.

Konutun değeri yükseldi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verileri dikkate alındığında 2013’ün ilk beş ayında evlerin satış fiyatlarının da 70 bin liradan 107 bin liraya çıktığı görülüyor. Böylece geçen yıla göre tapu harcındaki yüzde 21’lik artış bir kenara konulursa evlerin değerinin daha önceki yıllarda yüzde 30’lara varan oranlarda düşük gösterildiği de ortaya çıkıyor.

Kredi 20 milyar tırmandı

Faiz oranlarının aylık yüzde 0.64’e kadar gerilemesi konut kredisi kullanımını patlattı. Yıllık yüzde 12 düzeyinden 1 yıl içinde yüzde 8.30’a gerileyen konut kredisi faizleri son dönemde aylık bazda 0.69’a yükselse de mevcut bono fazi oranlarına yakın seyretmesi nedeniyle hâlâ tercih edilebilir düzeyde. Faizdeki bu düşüş kredi kullanımını patlatınca tutar da geçen yıla göre 20 milyar lira artarak 72.9 milyar liradan 92.9 milyar liraya çıktı. Konut kredisi tutarı son 1 yılda yüzde 27 artmış oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında da konut kredileri yüzde 17’lik bir büyümeye işaret ediyor. Kredilerin yüzde 75’ini 5 yıldan uzun vadeli krediler oluştururken 5.10 yıl arasındaki kredi tutarı yüzde 24 düzeyinde.

Bütçeye ek katkı 2 milyar

Konut alım satımındaki harcın yükselmesiyle yılın ilk yarısında bütçeye 2 milyar lira fazla gelir kaydedildi. Harçlara getirilen zam ile birlikte devletin harçlardan elde ettiği gelir de haziran ayına kadar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 6.8 milyar lira oldu. İstanbul’da 6 ayda ise toplam 149 bin 15 konut satıldı. Bu yılın ocakhaziran döneminde sırasıyla en çok konut satışı İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Kocaeli ve Konya’da yapıldı.

“Yüzde 18’lik KDV’nin etkisi var”

HAYRULLAH DOĞAN (Denetim Türkiye Yön. Krl. Bşk.)

“Maliye özellikle müteahhitleri denetim altına aldı. En önemli neden aslında bu. Eskiden müteahhitler satış bedelini gerçek satış bedelinden düşük gösteriyordu. Birçoğu da borsaya kote olan gayrimenkul şirketleri artık konutun fiyatını olduğundan farklı gösteremiyor. Diğer yandan Maliye konut kredisinden yola çıkarak konutun gerçek değerini bulup ceza kesiyor. Bu da gerçek satış bedelinin gösterilmesini sağlıyor. Üçüncü nedeni ise metrekare birim bedellerinin artırılmış olması. Konutlarda artık semte göre uygulanan ve lüks semtlerde yüzde 18 olan yeni KDV oranının da etkisi var.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-emlak-krali-oldu_110734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!