Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Devlet Önce Verdi, Sonra Aldı!

Azınlık mallarının iadesi yasası ile Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'na iade edilen Zeytinburnu'nda bulunan 42 bin metrekarelik arazinin 8 bin metrekaresi ticaret alanı vasfından çıkartılarak park alanına çevrildi.

yapi.com.tr
Devlet Önce Verdi, Sonra Aldı!

DHA'nın haberine göre, Zeytinburnu'nda bulunan Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nin karşısında yer alan ve azınlık mallarının iadesi yasasının ardından Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'na iade edilen 42 bin metrekare arazinin şu anda otopark ve spor kompleksi olarak kullanılan 8 bin 660 metrekarelik kısmı  'ticaret alanı'ndan 'park alanı'na çevrildi. karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde oybirliği ile alındı. Vakıf ise kararın idare hukuku prensiplerine aykırı olduğunu öne sürdü.

Vakıflar Meclisi, Zeytinburnu Stadyumu'nu da içine alan 42 bin metrekarelik araziyi Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı'na iade etti. Zeytinburnu Belediyesi'nin karşı çıkması sonrası iade kararı mahkemeye taşındı. Mahkeme vakfı haklı bulup araziyi Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı adına tescilledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tıraşlanmasını istediği, silueti bozan 16/9 gökdelenlerinin ve Balıklı Rum Hastanesinin yakınında yer alan araziye  2007 yılında yapılan planla  yükseklik sınırsız olmak üzere ticaret vasfı verildi. Ancak Zeytinburnu Belediyesi, 25 Temmuz 2014 tarihinde İBB'ye yazdığı dilekçe ile ticaret alanı olarak gözüken arazinin bir bölümünün park alanına alınmasını talep etti. İBB'ye havale edilen teklif, “yeşil alan miktarının arttırıldığı ve kamu yararı gözetildiği gerekçesi ile 17 Ekim 2014'te  oybirliği ile parka alanına çevrildi. Şu anda Zeytinburnu Spor Kompleksi, otopark ve boş alanların bulunduğu arazinin altına zeminaltı otopark yapılabilecek. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'ne iade edilen arazinin bir kısmı park alanına çevrilerek bir nevi 'kamulaştırıldı'.

Ermeni Hastanesi Vakfı: İdare hukuku prensiplerine aykırı

1964 yılında el konulan mallarını geri alan Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı, imar komisyonu raporunda arazinin bir kısmının parka çevrilmesine şu sözlerle karşı çıktı: “Öncelikle ifade etmek gerekir ki, 13 sayılı parsel Zeytinburnu Belediyesinin, 12 sayılı parsel ise Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde iken ve kamu yararı mülahazasıyla 'Ticaret Alanı' olarak düzenlenen plan notunun adı geçen parsellerin, mülkiyetinin vakfımıza intikalinden sonra kamu yararı genel kavramı ileri sürülerek ticari alandan çıkartılmak suretiyle park alanına dönüştürülmesi yolunda plan tadili teklifinin hazırlanması, idare hukuku prensiplerine aykırı olduğu gibi hukuk devletinin güvenilirlik ve devamlılık prensiplerine aykırı bir davranıştır. Yapılan plan değişikliğinin taşınmazın gelir getirici özelliğini kaldırmaya yönelik bir davranış olduğunu belirten Vakıf, imar değişikliği ile “Telafisi güç hatta imkansız etkilenmelerin olacaktır." Kendilerine iade edilen arazinin park alanına çevrilmesine tepki gösteren vakıf yetkilileri, plana askıya çıkma süresinde itiraz edeceklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-once-verdi-sonra-aldi_125769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!