Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bazı Ülkelerde Oturma İzni için Yatırım Sözü Vermeniz Yeterli

Gıpta edilen ülkelerde yaşamak isteyen yabancılar için oturma izni almak, eskiden çok fazla çaba harcayıp sabırlı olmak ve tüm bürokratik formalitelerin üstesinden gelmek demekti. Ancak bu günlerde multimilyoner olup, yeni ülkenizde yüklü bir yatırım yapma sözü vermeniz yeterli olabiliyor.

yapi.com.tr
Bazı Ülkelerde Oturma İzni için Yatırım Sözü Vermeniz Yeterli

Birleşik Devletler, Avusturalya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler küresel zenginleşme mücadelesine gömülmüş durumda ve hepsi de son yıllarda milyoner vizesi denilen bir vize çıkardı. Doğrudan zengin yatırımcıları hedefleyen bu programlar, bu kişilerin daimi oturma hakkı hatta bazen vatandaşlık hakkı almasını sağlayan süreci hızlandırıyor. İsrail merkezli yatım şirketi Profile Investment Services'dan uluslararası yatırım danışmanı Douglas Goldstein, "Ülkeler yabancı milyoner ya da milyarderleri çekmek için birbirleriyle yarışıyor," diyor ve ekliyor, "Herkes bu insanların paralarını getirip ülkelerinde harcamasını istiyor".

WSJ Türkiye'nin haberine göre bunun bir nedeni de, küresel zenginleşme büyümesinin gelişmekte olan piyasalardan büyük işadamlarına kayması. Knight Frank ve Citi Bank'ın verilerine göre, 2016 yılına kadar serveti 100 milyon dolar değerinde olan dünyanın "süper zenginleri"nin Latin Amerika'da yüzde 60, Rusya'da yüzde 76 ve Çin'de yüzde 100'ün üzerinde artış göstermesi beklenirken, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da yüzde 7 ile 24 arasında, bunlardan çok daha düşük bir artış göstermesi bekleniyor. Aynı zamanda hukuk uzmanları ve mali danışmanlar bazı yerlerdeki politik belirsizliklerin ve Orta Doğu'da hissedilmekte olan sıkıntıların da multimilyonerleri ABD gibi ülkelerde sığınak arayışına ittiğini söylüyor.

Avusturalya'daki yetkililer bu zenginlikten paylarını alabilmek için geçen yıl büyük yatırımcı vizesini uygulamaya koyduklarını, bununla "dünya çapındaki büyük işadamları ve yatırımcıları çekmeyi böylece ekonomik büyümeyi arttırmayı" amaçladıklarını söylüyor. Sidney güneşinin tadını çıkarmak ve kalıcı sakini olmak isteyenlerin tahvil, fon ya da ülkedeki şirketlere en az 4,7 milyon dolar yatırım yapması gerekiyor. Program çoğunluğu Çin'den olmak üzere şu ana kadar 170 katılımcı çekmiş.

ABD'de EB-5 olarak bilinen göçmen yatırımcı programına, 2011 yılının iki katının üzerine talep gelerek 7.600 yabancı başvurmuş.

İngiltere'de yaklaşık 1,5 milyon dolarlık yatırım yaparak beş yıl sonra kalıcı oturma izni alınabiliyor, bu süre 15,6 milyon dolar ödeyenler için iki yıla düşürülüyor.

Yeni Zelanda'dan alınacak bir yatırımcı vizesi için yabancı kişilerin 1,2 milyon dolarlık yatırım yapması, en az üç yıl çalışma deneyimi olması, İngilizce biliyor ve 65 yaşından genç olması gerekiyor. Ancak hükümet iki yıl önce kuralları esnetti. 1,2 milyon dolara ek olarak 6,8 milyon dolar daha yatırımla kazanılan yatırımcı "plus" statüsüyle hiç iş deneyiminiz olmasa, istediğiniz dili konuşuyor olsanız ve isterseniz seksen yaşında olsanız dahi Kiviler'in arasına katılabiliyorsunuz.

Ancak bu vizeler ne kadar çekici olursa olsun yatırımcıları daha ileri vadede bekleyen bazı zorluklar da var. Örneğin ABD'deki bazı yatırımcılar iki yıl içinde tam zamanlı olarak 10 kişi istihdam etme şartını yerine getirmeyi başaramayabiliyor. Bu durumda aileleriyle birlikte ülkelerine geri dönmek zorunda kalıyorlar

http://www.yapi.com.tr/haberler/bazi-ulkelerde-oturma-izni-icin-yatirim-sozu-vermeniz-yeterli_112545.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!