Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Direnişin Kitabı Yazılacak

Muğla Köyceğiz’in Beyobası Beldesi’nde Yuvarlakçay ırmağı üzerinde kurulması planlanan hidroelektrik santraline karşı çıkan yöre halkının eylemi, kitap olacak.

Hürriyet Gazetesi
Direnişin Kitabı Yazılacak

Köyceğiz Beyobası Beldesi’nde Yuvarlakçay ırmağı üzerinde hidroelektrik santralı yapılması planlandı. Akfen Holding’e bağlı Beyobası Elektrik Üretim A.Ş.’nin yapacağı santral tepki çekti. Beyobası ile Pınarköy halkı santral yüzünden 300-400 yıllık ağaçların kesilmesine isyan etti, oturma eylemleriyle, yaptıkları rap şarkısıyla seslerini duyururken, çevreciler ve gönüllüler de Yuvarlakçay Koruma Platformu’nu kurdu.

Platform, konuyu yargıya taşıyarak Çevre ve Orman Bakanlığı ile Özel Çevre Koruma Kurumu aleyhine  davalar açtı, yürütmeyi durdurma kararları çıktı. Bunun üzerine Akfen Holding yetkilisi Hamdi Akın, santraldan vazgeçtiklerini açıkladı. Bu açıklama üzerine de köylüler, 11 aydır kullandıkları çadırları söktü. Platform ise direnişini kitap haline getirmeye karar verdi.

Çevrecilere örnek

Platform Basın Koordinatörü Seba Çobanoğlu, kitapta Beyobası ve Pınarköy halkının direnişi sonucunda elde ettikleri kazananımların yer alacağını söyledi. Yöre halkının verdikleri mücadelenin tüm doğa savunucularına örnek olacağını ifade eden Çobanoğlu, “Biz gönüllülerin hazırlayacağı kitap çalışmasına emekli tarih öğretmeni, araştırmacı yazar Günür Karaağaç destek verecek. Kitaptan elde edilecek gelir, çevrede yapılan tahribatın giderilmesinde kullanılmak için bölge halkına bırakılacak” dedi.

ETİKETLER: çevre enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/direnisin-kitabi-yazilacak_84756.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!