Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Divanhane Eski Karakolu Yıkıldı

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul'un tarihi yapılarından Kasımpaşa'daki Divanhane Eski Karakolu'nun yıkıldığını duyurdu.

yapi.com.tr
Divanhane Eski Karakolu Yıkıldı

Twitter hesabından açıklamada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu'na ilişkin "Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolu'nu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık" açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Mahir Polat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada tüm çabalara rağmen yıkımın önlenemediğini bildirdi.

Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'ni suçlayan Mahir Polat şu ifadeleri kullandı: "Üzülerek paylaşıyorum. Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolunu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık. Korumacıyım, utanç duyuyorum! Hiç bir sebebi olmayan bu yıkımın müsebbibi Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'dir."

“Gece yarısı operasyonuyla yıkıldı”
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarihi binanın yıkımıyla ilgili açıklamada bulundu. Kaftancıoğlu, binanın gece yarısı operasyonuyla yıkıldığını belirtti.

Kaftancoğlu'nun açıklaması şöyle: "Yine bir gece yarısı operasyonuyla tarihi Kasımpaşa Divanesi Karakolunu yıktılar! İhya etmekten anladıkları şey yıkmak. Öyle büyük bir kent suçu ki göreceksiniz yapanlar yargılanacak ve hesap verecekler ancak çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklarını merak ediyorum asıl."

Ne olmuştu?
Tarihi binayı yıkıma götüren süreç, Koruma Kurulu’nun binanın yıkılabileceğine yönelik 2015 yılında aldığı kararla başlamıştı. İBB Ulaşım ve Trafik Düzenleme Kurulu 2018 yılında aldığı kararla Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’ne ait otopark giriş-çıkışları ile tesise erişimi sağlayan yolların düzenlenmesi kapsamında binanın taşınmasına karar vermişti.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Haliç Altınboynuz Marina Turizm şirketi arasında imzalanan protokol ile eski karakol binası için yıkım ruhsatı düzenlenmesi istendi. Daha sonra yıkım kararı gelmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/divanhane-eski-karakolu-yikildi_184783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!