Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğal Sit Alanları Tehdit Altında

Çevre Mühendisi Efe Akçelik, Bakanlıkça yürütülen ‘Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’nin sit alanları için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Doğal Sit Alanları Tehdit Altında

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında yürütülen 830 projenin 86’sının tamamlandığını duyurdu. Proje kapsamında Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca doğal sit alanı ilan edilen Arılı Vadisi’nde HES yapım çalışması için inceleme yapıldığını anımsatan Çevre Mühendisi Cevahir Efe Akçelik, “Binlerce doğal sit alanı tehdit altında” dedi.

Birgün'den Burcu Cansu'nun haberine göre; Talan projesinin temellerinin 2012’ye kadar uzandığını ifade eden Akçelik, süreci şöyle özetledi:

“Korunan alanlarına yönelik, 2012’de yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında birinci, ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanlarına yönelik uygulamalar, ‘Kesin Korunacak Hassas Alanlar’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ olarak yeniden adlandırıldı. 2014’te de tescili daha önce yapılmış doğal sit alanlarının ve öneri doğal sit alanlarının biyo-ekolojik, jeolojik ve peyzaj değerlerinin belirlenerek kategorilerinin ve sınırlarının ortaya konması amacıyla ‘Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ başlatıldı. Bu proje kapsamında incelemeler yapılmaya başlansa da süreç ‘gizli’ yürütüldüğü için hangi alanların doğal sit alanı olmaktan çıkarıldığını ya da koruma statüsünün düşürüldüğünü göremiyoruz.”

 
Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogal-sit-alanlari-tehdit-altinda_172616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!