Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Suat ve Polat Dereleri İçin Umut Işığı Yandı

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Suat ve Polat dereleri üzerine yapımı planlanan ‘Ardanuç-5 Hidroelektrik Santral projesine” karşı kazanım sağlandı.

yapi.com.tr
Suat ve Polat Dereleri İçin Umut Işığı Yandı

Yıllarca süren uzun ve dolambaçlı hukuk mücadelesinde nihayet olumlu bir sonuca ulaşan köylüler sevinç yaşadı. Köy halkının avukatı Halis Yıldırım bilirkişi keşiflerinde özellikle köylü kadınların bölgeden ayrılmadığını belirterek “Derelerimizi kurutacak olan projeyle yıllardır mücadele ediyoruz. Tek derdimiz derelerimizdeki suyun yok olmamasıydı. Bıkmadan üstüne gittik ve kazandık. Haklılığımızı göstermek uzun zamanımızı aldı. Sonuç geç de gelse mutluyuz” dedi.

Birgün'den Demet Sargın'ın haberine göre; halkın hukuksal süreci başlattığında projeye dair açtıkları ilk dava reddedildi. İtirazların öncelikle proje alanının erozyon bölgesi olması üzerinden yapıldığını söyleyen köy halkı Avukatı Halis Yıldırım, “Proje alanında kaymalar oldu ve haklılığımız anlaşıldı. Kaymalar olduktan sonra projede revizyona gittiler. Regülatörlerden biri diğer derenin üzerine geçirildi. Ama projeye değişmiş olmasına rağmen bu kez ÇED gerekli değildir kararı verildi. Yaşananlar ÇED dosyalarının bir kez daha ne kadar gayri ciddi ne kadar hukuka aykırı hazırlandığının kanıtıdır” dedi.

Halk bu sefer de revizyon projesine karşı mücadele etmeye başladı. Bu davada da önce bilimsel verilerle ve doğru tespitlerle bir bilirkişi raporu hazırlandı. Bu rapor, bölgede HES yapımına olanak tanımıyor ve talanı maddeler halinde sunuyordu. Ancak şirketin itirazı üzerine mahkeme yeni bir heyetle bilirkişi incelemesi talep etti. Bu incelemede de ilk raporun tam aksine “HES’in bölgeye zarar vermeyeceğine’ dair rapor yazıldı.

İki rapor üzerinden savunmalarla birlikte değerlendirme yapan Rize İdare Mahkeme’si Ardanuç halkının iptal davası gerekçelerini haklı bularak “ÇED gerekli değil” kararının iptaline karar verdi. Ardanuç halkı uzun bir süre sonra davasını kazandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/suat-ve-polat-dereleri-icin-umut-isigi-yandi_173104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!