Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğalgaz İndiriminde "Türk Akımı" Rötarı

BOTAŞ ile Gazprom arasında yüzde 10,25'lik doğalgaz indirim anlaşmasında yaşanan pürüzlerin, Rusların, "Türk Akımı" projesinde bazı tavizler istemesi nedeniyle ortaya çıktığı belirtildi.

yapi.com.tr/AA
Doğalgaz İndiriminde "Türk Akımı" Rötarı

BOTAŞ ile Rus enerji şirketi Gazprom arasında yüzde 10,25'lik doğalgaz indirim anlaşmasında yaşanan pürüzlerin, Rusların, "Türk Akımı" olarak nitelendirilen doğalgaz boru hattı projesinde bazı tavizler istemesi nedeniyle ortaya çıktığı belirtildi.

BOTAŞ yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından 27 Şubat'ta duyurulan Gazprom'un BOTAŞ'a verdiği yüzde 10,25'lik doğalgaz indirim anlaşması, taraflar arasında henüz imzalanmadı.

Yetkililer, anlaşmanın imzalanmamasının nedeni olarak Rusların, Türk Akımı projesinde Türkiye'den daha önce belirtilmemiş olan bir takım tavizler istemesini gösterdi. Türkiye'nin bu tavizlere karşı çıktığını, bu nedenle indirim anlaşmasında da Rusların daha önce üzerinde mutabakat sağlanan konularda tavır değiştirdiğini belirten yetkililer, ancak bu tavır değişikliğinin indirim anlaşmasını bozacak bir durum oluşturmadığını ve anlaşmanın yakında imzalanmasını umduklarını kaydettiler.

BOTAŞ'ın daha önce üzerinde anlaşılan konularda geri adım atması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını ifade eden yetkililer, Türk Akımı projesinde de Rus tarafının projenin bitiş tarihi olarak gösterdiği 2016'nın, Türkiye'nin planladığından erken bir tarih olduğuna işaret ettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgaz-indiriminde-turk-akimi-rotari_129474.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!