Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Akımı'nda Sona Yaklaşılıyor

Rusya ve Türkiye'nin haziran sonuna kadar "Türk Akımı" projesine ilişkin hükümetler arası anlaşmayı hazırlamayı planladıkları bildirildi.

yapi.com.tr
Türk Akımı'nda Sona Yaklaşılıyor

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin ilgili kurumlarının şu anda hükümetler arası anlaşma taslağı üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmanın haziran sonuna kadar bitirileceğini ifade etti.

Kurumların belge alışverişi ve telefon görüşmeleri ile taslağı hazırladıklarını vurgulayan Novak, gerektiğinde Rus heyetinin Türkiye'ye gidebileceğini veya Türkiye heyetinin Rusya'ya davet edilebileceğini kaydetti.

Açıklamasında Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz konusuna da değinen Novak, Ukrayna tarafının, ikinci çeyrekten sonra alınacak doğalgazın fiyatında indirim yapılması talebiyle Rus yetkililerine henüz bir müracaatının olmadığını söyledi.

Rusya, Ukrayna ve AB arasında şu anda doğalgaz konusunda üç taraflı görüşmelerin düzenleneceği tarihin belirlenmesi yönünde görüşmeler yapıldığını kaydeden Novak, tarihin 24 Haziran'da kesinleşeceğini ve büyük ihtimalle görüşmenin de temmuzun başlarında yapılacağını belirtti.

Rus devlet şirketi Gazprom, 22 Haziran'da, Türkiye hükümetinin "Türk Akımı" için mühendislik çalışmalarının yürütülmesi için gerekli izin belgesini verdiğini duyurmuştu. İzin belgesi, boru hattını oluşturacak hatlardan ilki için Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde ve karasularında mühendislik çalışması yapılmasını öngörüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-akiminda-sona-yaklasiliyor_132177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!