Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğalgazda Rekor Bekleniyor

GAZBİR Başkanı Arslan: "Bu yılın ilk çeyreğinde doğalgaz tüketimi, geçen yılın aynı dönemine göre 3 milyar metreküp daha fazla gerçekleşti" dedi.

yapi.com.tr/AA
Doğalgazda Rekor Bekleniyor

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, bu yılın ilk çeyreğinde doğalgaz tüketiminin geçen yılın aynı dönemine göre 3 milyar metreküp daha fazla gerçekleştiğini belirterek, "GAZBİR olarak bu yıl sonu tüketim tahminini 47,5 milyar metreküp olarak açıklamıştık ama ısınma amaçlı tüketime ilave olarak, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tüketiminde de geçen yıla göre artış olacağı beklentisi ağırlık kazandı. Bu yıl, 50 milyar metreküpe yaklaşan bir tüketimle tüm zamanların rekoru gerçekleşebilir." dedi.

Arslan, yaptığı açıklamada, doğalgaz tüketiminde yılın ilk çeyreğinde görülen artışın, havanın tahmin edilenden daha soğuk olmasından kaynaklandığını ve bu dönemde günlük en yüksek tüketimin 240 milyon metreküpü geçtiğini söyledi. Yılda 1 milyon yeni tüketicinin doğalgaza kavuştuğu bilgisini paylaşan Arslan, bu nedenle önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl günlük pik talebin bir önceki yıla göre 10 milyon metreküp artacağını ifade etti.

Arslan, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tüketiminin de bu yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6’lık artışla 3,6 milyar metreküp seviyesinde gerçekleştiğini, bu artışın yıl içinde de devam etmesinin beklendiğini aktardı.

GAZBİR olarak 2017 yıl sonu tüketim tahminini 47,5 milyar metreküp olarak açıkladıklarını anımsatan Arslan, şunları söyledi:

"Ancak 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre 3 milyar metreküpe yakın artış olduğunu gördük. Isınma amaçlı tüketime ilave olarak, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tüketiminde de geçen yıla göre artış olacağı beklentisi ağırlık kazandı. Bu yaklaşımla, önceki yıla göre ciddi bir düşüşle, 46 milyar metreküp doğalgaz tüketimiyle tamamlanan 2016'dan sonra tüm zamanların rekor tüketimini 2017 yılında gerçekleştirebiliriz. Hatırlanacağı üzere şu ana kadar en yüksek tüketim 2014 yılında 48,7 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti. GAZBİR olarak bu yıl için yapmış olduğumuz öngörüyü güncelliyoruz. Bu yıl 50 milyar metreküpe yaklaşan tüketimle tüm zamanların rekoru gerçekleşebilir."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgazda-rekor-bekleniyor_158197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!