Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğrudan Yatırımda Yüzde 31 Düşüş

Uluslararası net doğrudan yatırım girişi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 31 azalışla 12 milyar 116 milyon dolar oldu.

yapi.com.tr
Doğrudan Yatırımda Yüzde 31 Düşüş

Ekonomi Bakanlığı, 2016 yılı Aralık ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı.Buna göre, aralıkta 1 milyar 953 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Geçen yılın tamamında ise uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bir önceki yıla göre yüzde 31 azalarak 17 milyar 550 milyon dolardan 12 milyar 116 milyon dolara geriledi.

Aralıkta 1 milyar 991 milyon dolar sermaye girişi görülürken, nakit sermaye girişinin 1 milyar 52 milyon dolarlık bölümünü AB, 883 milyon dolarlık bölümünü ise Asya ülkeleri kaynaklı sermayeler oluşturdu.

Geçen yılın tamamında toplam 6,7 milyar dolar olan sermaye girişinin 1,7 milyar doları imalat sektöründen, 1,6 milyar doları mali aracı kuruluşların faaliyetlerinden kaynaklandı. Ocak-aralık döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 56’sı AB ülkeleri kaynaklı oldu.

5 bin 369 yabancı şirket kuruldu

Aralıkta 354 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 15 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece yılın tamamında 5 bin 369 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 198 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki yapıldı.

Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Ocak-aralık döneminde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde 167 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki oldu. Bunun 55'i toptan ve perakende ticaret, 25'i gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri, 17’si ise imalat sanayisi sektöründe faaliyette bulundu.

Bu dönemde kurulan 5 bin 567 uluslararası sermayeli şirketin, 3 bin 198'si Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, bin 99'u AB ülkeleri, 379'u ise Asya ülkeleri ortaklı şirketlerden oluştu.

Uluslararası sermayeli şirket sayısı 46 bin 505 oldu

Aralık sonu itibarıyla Türkiye de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısı toplam 46 bin 505'e ulaştı. Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunduğu görüldü. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken bunu tekstil ürünleri imalatı ve gıda ürünleri, içecek ile tütün ürünleri imalatı izledi.

Geçen yıl 53 bin 180 uluslararası sermayeli şirketin bulunduğu iller sıralamasında İstanbul 32 bin 295 şirketle zirveye yerleşti. Bu ili, 4 bin 954 şirketle Antalya, 2 bin 931 şirketle Ankara ve 2 bin 422 şirketle İzmir takip etti.

229 projeye yatırım teşvik belgesi düzenlendi

Aralık ayında Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenen 21 proje kapsamında yaklaşık 79,4 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü.

Böylece 2016'da belgelendirilen yatırım projesi sayısı 229'a, belge kapsamındaki yatırımların tutarı 10,4 milyar dolara ulaştı. Yatırım teşvik belgelerinin 162'si imalat, 31'i hizmetler, 30'u elektrik, gaz ve su, 3'ü madencilik ve taş ocakçılığı, 3'ü ise tarım ve ormancılık sektörlerinde düzenlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogrudan-yatirimda-yuzde-31-dusus_156535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!