Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik İletim Projelerine 2,7 Milyar Lira Yatırım Yapılacak

TEİAŞ bünyesindeki elektrik iletim projelerine bu yıl 2,7 milyar lira yatırım yapılacak. Akkuyu NGS iletim hatlarının yapımının ise 2021'de tamamlanması hedefleniyor.

yapi.com.tr / AA
Elektrik İletim Projelerine 2,7 Milyar Lira Yatırım Yapılacak

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), geçen yıl elektrik iletimi için yapılan projelere 2 milyar 179 milyon lira harcadı. Kurum, 2017'de ise bu alanda yapılacak projelere toplam 2 milyar 700 milyon lira yatırım yapacak. TEİAŞ verilerinden yapılan derlemeye göre, söz konusu miktarın 2 milyar 400 milyon lirası elektrik iletim tesislerine harcanacak. Kalan 300 milyon lira ise yeni elektrik iletim hattı projelerinin etüd çalışmaları, makine ve teçhizat alımı ile TEİAŞ'a bağlı işletmelerin ihtiyaçları için kullanılacak.

Elektrik iletim projeleri kapsamında, 122 adet 380 kilovolt iletim tesisi için 1 milyar 353 milyon 942 lira, 435 adet 154 kilovolt elektrik iletim tesisi için de 1 milyar 46 milyon 341 bin lira harcanacak. Söz konusu projelerin bir kısmı bu yıl içinde tamamlanırken, bazı projelerin tamamlanması bu yıldan sonraya kalacak.

Van Geri Besleme İstasyonu 2018'de hizmete girecek

Yatırım yapılacak 380 kilovolt iletim tesislerinden, toplam 105 milyon lira yatırım bedeli olan Hadımköy Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) - Çorlu Elektrik İletim Hattı ile 200 milyon lira bedelindeki Lapseki-Sütlüce fiber optikli deniz altı kablosu bu yıl içerisinde tamamlanacak. Bu tesisler arasında 380 milyon lira yatırım tutarı bulunan Van Geri Besleme istasyonu için bu yıl 157 milyon lira harcama yapılacak. İstasyon 2018'de hizmete girecek. Söz konusu istasyon devreye alındığında, Türkiye ile İran arasındaki elektrik ticareti çift yönlü olarak yapılabilecek.

Yatırım miktarı 150 milyon lira olan ve Kırklareli, Tekirdağ ile İstanbul'u besleyecek Verbana Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali- Alibeyköy Elektrik İletim Hattı'na da bu yıl içinde 75 milyon lira kaynak ayrılacak. Söz konusu hat gelecek yıl devreye alınacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) üretilecek elektriğin iletimi için yapılan hatların 2021'de tamamlanması hedefleniyor. Bu kapsamda inşaatı devam eden Akkuyu NGS-Seydişehir Elektrik İletim Hattı, Akkuyu NGS-Konya 4 Elektrik İletim Hattı ve Akkuyu NGS- Mersin Elektrik İletim Hattı 2021'de devreye alınacak.

Akkuyu NGS- Seydişehir Elektrik İletim Hattı'nın toplam yatırım miktarı 107 milyon lira olarak öngörülüyor. Söz konusu hatta 2017'de 12 milyon lira yatırım yapılacak. Bu yıl toplam yatırım bedeli 190 milyon lira olan Akkuyu NGS-Konya 4 Elektrik İletim Hattı'na 20 milyon lira ve toplam yatırım bedeli 60 milyon lira olan Akkuyu NGS- Mersin Elektrik İletim Hattı'na da 7 milyon lira harcanacak.

Akkuyu NGS'de elektrik üretimine 2023'te başlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-iletim-projelerine-2-7-milyar-lira-yatirim-yapilacak_156235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!