Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğu Akdeniz'in İlk Zeytincilik Müzesinde Sona Yaklaşıldı

Yaklaşık 4,5 milyon dikili zeytin ağacıyla zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli yere sahip olan Hatay'ın Altınözü ilçesindeki "Zeytincilik Müzesi" açılışa hazır hale getirildi.

yapı.com.tr/AA
Doğu Akdeniz'in İlk Zeytincilik Müzesinde Sona Yaklaşıldı

Yıllık ortalama 12 bin ton zeytinyağı, 50 bin ton da kahvaltılık zeytin üretimiyle bu alanda büyük bir potansiyele sahip Hatay'ın Altınözü ilçesinde 4 yıl önce yapımına başlanan "Zeytincilik Müzesi" açılışa hazır hale getirildi.

İlçede bir zamanlar zeytinyağı tesisi olarak kullanılan yaklaşık 300 yıllık bir tesis, Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde, Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile Altınözü Belediyesi ve özel bir vakıf tarafından restore edilerek "Zeytincilik Müzesi'ne dönüştürülüyor.

Tokaçlı Mahallesi'nde yer alan, zeytinyağının çıkarıldığı taşlardan, saklama odalarına kadar her şeyin geleneksel olduğu müze, ilçenin hemen hepsinin zeytincilikle uğraştığı halka da gelir kapısı olacak.

Müze bahçesinde oluşturulacak kahvaltı salonuyla gelen turistlere zeytinin farklı çeşitleri ikram edilecek, halk ürettiği ürünleri de ziyaretçilere satarak ekonomilerine katkı sağlayacak.

Zeytinin Anadolu'nun birçok yerinde kahvaltıda tüketilen bir ürün olduğunu ancak ilçedeki vatandaşların temel geçim kaynağını oluşturduğunu vurgulayan Uygur, şöyle devam etti:

"Bugün Şırnak'tan Mersin'e kadar Muğla'dan Çanakkale'ye kadar geniş bir coğrafyada zeytin üretimi söz konusu. Türkiye'deki tarım arazilerinin yüzde 2'si zeytin arazisi iken ilçemizde tarım arazilerinin yüzde 52'si zeytinlik. Yaklaşık 4,5 milyon zeytin ağacımız var. Altınözülü olup da zeytine dokunmayan hiç kimse yok. Ataları bu işi yapmış. Bugün de temel geçim kaynağı zeytin ve zeytinyağı. İlçemizde yaklaşık 45 tane zeytinyağı imalathanesi var. Geçen sene yok yılıydı ama buna rağmen 12 bin ton zeytin yağı, 50 bin ton da kahvaltılık zeytin üretimi söz konusu oldu."

İlçenin zeytincilik kültürünün en önemlilerinden bir tanesinin de restorasyon aşamasında olan 3 asırlık tesisten dönüştürülen "Zeytincilik Müzesi" olduğunu vurgulayan Uygur, müzenin ilçe ve bölge için anlamının büyük olduğunu söyledi.

Bölgede ilk olacak

Müzenin, halkın neredeyse hepsinin uğraştığı zeytincilikten elde ettiği kazanca katkı sağlayacağını belirten Uygur, "Zeytin turizmini ilçemize kazandıracağız. Bölgenin ilk zeytincilik müzesi, bu tarihi mekanda gerçekleşecek. Müzemizin olduğu köyde hala eski usule göre zeytincilik yapılıyor, burası yaşayan bir müze olacak, zeytinciliğin tüm aşaması burada sergilenecek. İnsanlar gelip kahvaltısını yapacak zeytin ve zeytinyağı ağırlıklı olarak tüm ürünleri tatma imkanları olacak. Gelen turistlerimizi zeytin ve türlerinden oluşan soframızda misafir edeceğiz." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogu-akdenizin-ilk-zeytincilik-muzesinde-sona-yaklasildi_160375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!