Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğu Karadeniz'de Tünel Sayısı 68'e Ulaştı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde tünel sayısı, 30'u Karadeniz sahil yolunda olmak üzere 68'e ulaşırken, Karayolları Genel Müdürlüğü tünel açmayı sürdürüyor. Karayolları 10. Bölge Müdürü Yeşil, ''Duble yol yapımı projeleri kapsamında sadece Trabzon-Gümüşhane karayolunda 12 yeni tünelin yapımına başlandı, Yeni Zigana Tüneli 12,9 kilometre uzunluğunda

yapi.com.tr / AA
1 Doğu Karadeniz'de Tünel Sayısı 68'e Ulaştı

Foto: İbrahim Özdemir (AA)

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde tünel sayısı, 30'u Karadeniz sahil yolunda olmak üzere 68'e ulaşırken, Karayolları Genel Müdürlüğü tünel açmayı sürdürüyor. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yol ağında yer alan kuzey-güney akslarının, topoğrafyadaki zorluklar nedeniyle genellikle zirveden geçtiğini belirterek, ''Bu durum tünelli geçişleri zorunlu kılmaktadır. Bu geçişler koşullarına göre değerlendirilerek projelendirilmekte ve yapımları gerçekleştirilmektedir'' dedi.
    
Doğu Karadeniz'de Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda 30'u Karadeniz Sahil Yolu'nda olmak üzere trafiğe açık muhtelif kesimlerde toplam 68 adet tünel bulunduğunu ifade eden Turhan, ''Çalışmalarını sürdürdüğümüz tünelli geçişlerden, Cankurtaran Tünelli Geçişi ve Salmankas Tünelli Geçişi projelendirilmiş ve yapım süreçleri başlatılmıştır. Eğribel Tünelli Geçişi ve Zigana Tünelli Geçişi proje çalışmaları da devam etmektedir'' diye konuştu.
    
''Kış aylarında ulaşımda yaşanan aksamalar ortadan kalkacak''
    
Turhan, Ovit Tünelli Geçişinin ise ihalesine çıkıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Muhtelif yolların projelendirilmesinde, güzergah gereklerine bağlı olarak tünelli geçiş yapılması zorunlu olmaktadır. Bu bölgede de yeni tünellerin yapılması ile yol uzunluğu kısalacak. Seyahat sürelerinde, akaryakıt kullanımında ve taşıt amortisman giderlerinde önemli tasarruflar elde edilecek. Bunun yanı sıra heyelanlı bölgelerden uzaklaşılması nedeniyle can ve mal kayıpları önlenerek, daha güvenli trafik akışı sağlanacaktır.''


    
Turhan, yeni tüneller ile kış aylarında ulaşımda yaşanan aksamaların ortadan kalkacağını, kar ve buz mücadelesinden kaynaklanan maliyetlerin de en aza ineceğini kaydetti.
    
Trabzon-Gümüşhane Karayolu'na 13 yeni tünel
    
Karayolları 10. Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil de Doğu Karadeniz'deki duble yol yapımı projeleri kapsamında sadece Trabzon-Gümüşhane karayolunda 12 yeni tünelin yapımına başlanıldığını söyledi. Söz konusu karayolunun Köstere-Gümüşhane arasında kalan 31 kilometrelik bölümündeki duble yol çalışmasının aralıksız sürdürüldüğünü belirten Yeşil, ''Bu güzergahta çeşitli uzunluklarda 8 tünelimiz bulunmaktadır. Duble yol çalışması dolayısıyla mevcut tünellerin yanına aynı uzunlukta ikinci tüneller yapılıyor. Ayrıca Torul ilçesi girişine 2, çıkışına da 2 olmak üzere 4 yeni tünel daha yapılıyor'' dedi. Yeşil, bu tüneller dışında Zigana Dağının 2010 rakımında yer alan 1704 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli yerine yeni bir tünel daha yapmak istediklerini ifade ederek, ''Yeni Zigana Tüneli 12,9 kilometre uzunluğunda olacak. Tünel, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından proje yatırım programına alındı'' şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogu-karadenizde-tunel-sayisi-68e-ulasti_90259.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • dağı deliyorsan hava şartlarının zorlamadığı noktadan delki, bir daha delmiyesin...! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!