Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dönüşümde Hedef 100 Bin Vatandaş

2009 yılından beri 22 bin kişinin yaşadığı yaklaşık 5 bin konutu dönüştüren Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, bu rakamı 100 bine çıkarmayı hedefliyor. Dönüşümün hızla devam ettiği bölgede 5 blokluk.

yapı.com.tr
1 Dönüşümde Hedef 100 Bin Vatandaş

Yaklaşık 5 bin konutun yerinde dönüşüm modeliyle yenilendiği Kartal’daki kentsel dönüşüm hızla devam ediyor. Tüm süreç yönetimlerinin Kartal Belediyesi tarafından yapıldığı yerinde dönüşüm modeliyle yaklaşık 22 bin vatandaş sağlam binalara taşınıyor. Dünya Gazetesi'nden Yavuz Karaman'ın haberine göre, dönem sonuna kadar 100 bin insanın sağlam binalarda yaşamalarını amaçladıklarını söyleyen Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Depreme dayanaksız binaları sağlam temellere oturtarak insanları kurtarıyoruz. 2009 yılında başladığımız hem bilgilendirme, hem de dönüştürme çabalarımızın bu güzel meyvelerini birlikte yaşıyoruz” dedi.

Kartal’ın planlarının tamamlandığını ve dönüşümün önünde hiçbir engelin olmadığını dile getirten Altınok Öz, "Kentsel dönüşümün bir de halka olan etkisi var. TAK Kartal’ın yaptığı ‘Sosyal Etkilenme Değerlendirme’ raporu yani SED var. Halkımız ne bekliyor, nasıl dönüşüyor, beklentileri nelerdir, nasıl bir kent istiyor? Bu rapor bunları ortaya koyacak. İşte bu araştırmanın son aşamasına geldik” diye konuştu.

Binalar yüksek olacak

Kartal’ın 1/100 binlik planlarla Anadolu Yakası'nın merkezi ilan edildiğini vurgulayan Başkan Altınok Öz, şunları söyledi: “Mevcut emsallerle ya alana yayılacaksınız ya da yukarı doğru yükselip sosyal alanlar yaratacaksınız. Biz Kartal Belediyesi olarak yükselip aynı zamanda halkımıza sosyal alan yaratmayı hedefl ediğimiz için Kartal’da binalar yüksek olacak. Kartal 1/100 binlik planlarıyla Anadolu Yakası'nın merkezi ilan edildi. Bir merkezin villa tarzı alçak binalarla donatılması söz konusu olamaz. Buna rağmen olabilecek yerler vardır. Örneğin Çavuşoğlu ve Aydos gibi… 0.40 emsalle korumaya çalışıyoruz. Hatta 0.50 emsal almaya çalışanlara da plan notunun yanlış olmasından dolayı da değiştirmek durumunda kalıyoruz. Yükselecek olan yerde yükselecek, yükselmemesi gereken yer de yükseltmeyeceğiz.”


Sahilde yıkım zamanı

Deprem ve yerinde dönüşüm çalışmaları kapsamında Kartallı vatandaşların sağlıklı konutlarda yaşamalarını sürdürmeleri için çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Altınok Öz, bu kapsamda yapılan çalışmalar doğrultusunda Kartal Kordonboyu Mahallesi’nde bulunan Sahil Sitesi’nin yıkımına başladıklarını söyledi. Projenin DKY İnşaat tarafından hayata geçirileceğini açıklayan Öz, bu alanda, 5 blok yerine 2 blok yaparak sosyal alanları genişleteceklerini ifade etti. Altınok Öz, DKY İnşaat’ın 9 katlı 5 blokta toplam 76 bağımsız bölümden oluşan bu salanda denize sıfır tamamı Adalar manzaralı 140 konuttan oluşan DKY Sahil projesini inşa edeceğini söyledi.

24 ayda inşa edilecek

Kartal Kordonboyu Mahallesi’nde yıkımına başlanılan Sahil Sitesi’yle birlikte dönüşümde ilk aşamanın tamamlandığını vurgulayan Altınok Öz, şöyle konuştu: “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda çok sayıda sitede kentsel ve deprem dönüşümüyle ilgili bilgilendirme toplantısı yaptık. Sahil Sitesinde de Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü site sakinlerini, oturdukları binanın riskli olduğu ve kanunda belirtilen süreler kapsamında binalarını tahliye etmeleri gerektiği doğrultusunda bilgilendirdi. Mevcutta 9’ar katlı 5 blokta toplam 76 bağımsız bölümden oluşan Sahil Sitesi 10161 Ada/ 9 Parselde yapılanan Sahil Sitesi’nin yeni adı DKY Sahil olacak. DKY inşaat tarafından yapılan yeni proje 2 bloktan oluşurken, 23 katlı ve 140 bağımsız bölümden oluşacak. 24 ayda inşa edilecek projede yüzme havuzu, fitnes salonu, çocuk oyun alanları ve birçok sosyal tesis alanları bulunuyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusumde-hedef-100-bin-vatandas_137753.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Değerli BAŞKAN Sayın ALTINOK ÖZ'ün,üstün başarılı örnek çalışmalarından dolayı en içten duygularımla kutluyorum.Sevgi ve saygılarımla.İlhan Yükseloğlu.İnş.Yük.Müh. (İ.T.Ü) YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!