Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Döviz Rezervlerindeki Azalış Gelişen Piyasalara Baskı Oluşturabilir"

Uluslararası kredi derecelprion ca impedrite pahlussuh endirme kuruluşu Fitch Ratings döviz rezervlerindeki azalışın gelişen piyasaların üzerindeki makro ekonomik baskıları artırabileceğini belirtti

yapi.com.tr / AA
"Döviz Rezervlerindeki Azalış Gelişen Piyasalara Baskı Oluşturabilir"

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in gelişen piyasalara ilişkin değerlendirmesinde “Parasal sıkılaştırma gelişen piyasaların meselesi, gelişmiş piyasalar için risk oluşturmuyor. Gelişen piyasalardaki küresel döviz rezervlerinde 2015’te şimdiye kadar görülen azalış gelişen piyasalar üzerinde ek makro ekonomik baskılar yaratabilir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada gelişen piyasaların toplam döviz rezervlerinin 2014 yılının aralık ayının sonundan bu yılın haziran ayının sonuna kadar olan dönemde 189 milyar dolar azaldığını belirten Fitch, “Döviz rezervlerinde en büyük azalış bu dönemde 149 milyar dolarla Çin’de gerçekleşti” dedi.

Fitch gelişen piyasalardaki döviz rezervlerinde en yüksek düşüşün Çin'in ardından 60 milyar dolar ile Sudi Arabistan’da gerçekleştiğini, öte yandan Hindistan’ın aynı dönemde döviz rezervlerinin 35 milyar dolar arttığını belirtti.

Fitch açıklamasında, “Gelişen piyasalardaki merkez bankalarının yerel para birimleri karşılığında yaptıkları dolar satışları yine de gelişen piyasalarda parasal sıkılaştırmaya gidilmesine neden olabilir. Bu durum yerel parasal koşulların sıkılaşmasına neden olabilir, faizlerin artırılması üzerinde baskı oluşturabilir" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doviz-rezervlerindeki-azalis-gelisen-piyasalara-baski-olusturabilir_135202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!