Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

1 Milyar Dolar Beklenen Arsa

Dubai Towers'ın Arazisi İçin Üç Büyük Yarışacak

Dubai Kuleleri'nin yapılacağı İETT'nin Levent'teki arazisi, 21 Mart Çarsamba günü satılacak. Tahmini bedeli 265 milyon YTL olarak belirlenen arazinin ihalesi açık arttırma usulüyle gerçekleştirilecek.

Yeni Şafak/Sevgi Seda Koçakimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\52305.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Levent'teki eski İETT Garajı arazisinin satış ihalesini 21 Mart 2007 Çarşamba günü gerçekleştiriyor. İhale 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 36. maddesine göre 'Kapalı Teklif Usulü' ile yapılacak. Daha sonra en yüksek teklifi veren 3 firma arasında 'Açık Arttırma' yapılacak. Sözkonusu araziye, Sama Dubai adlı Birleşik Arap Emirlikleri şirketi Dubai Kuleleri'ni (Dubai Towers) inşa etmek istiyor.
Eski İETT Garajı'nın bulunduğu ve birçok iş ve alışveriş merkezinin yer aldığı Büyükdere Caddesi'nde bulunan arazinin ihalesi Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılacak.

Son Katılım 21 Mart'ta


İhale, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 36. maddesine göre 'Kapalı Teklif Usulü' ile gerçekleştirilecek. Yine aynı kanunun 40. maddesine göre, daha sonra en yüksek teklifi veren 3 firma arasında 'Açık Arttırma' yapılacak.

Muhammen bedeli KDV hariç 265 milyon 885 bin 750 YTL olarak belirlenen arazinin satış ihalesine katılmak isteyen firmalar, ihale şartnamesini 1000 YTL bedelle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak Müdürlüğü'nden temin edebilecekler.

İhaleye teklif vermek isteyen isteklilerin, teklifleri içeren zarfları 21 Mart 2007 Çarşamba günü en geç 12.00'ye kadar Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki Encümen Müdürlüğü'ne teslim etmeleri gerekiyor. Toplam 46 bin 241 metrekarelik bir alana sahip Levent'teki eski İETT Garajı arazisinin 'Turizm + Ticaret Alanı' olarak '3 Emsal' imar izni bulunuyor.

İhale Açık Olacak


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, ihalenin herkese açık olduğunu vurguladı. Topbaş, “Herkese çağrıda bulunuyoruz. Açık ihale yapacağız, tekliflerin ardından da açık arttırmayla satışı gerçekleştireceğiz. Buradan gelecek kaynağı da ulaşım sorununun çözümünde kullanacağız. Bu yıl bizim ciddi şekilde yatırım yılımız” diye konuştu.


Yetkiyi TBMM verdi


TBMM, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talebiyle 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nunda bir değişikliğe giderek, kapalı teklif usulüyle yapılan ihalelerde zarflar açıldıktan sonra en yüksek teklifi veren 3 istekliyle 'Açık Arttırma' yapabilme yetkisini verdi.

Zarfı açarız ne çıkarsa bahtına

Söz konusu araziyi daha önce bir Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı'na (GMYO) dönüştürmek istediklerini hatırlatan Kadir Topbaş, ancak bazı kesimlerin yanlış değerlendirmede bulunduğunu söyledi. Şehirlerini dünyaya açmak isteyen bütün belediye başkanlarının küresel sermayeyi çekme adına bu tür adımları attıklarını söyleyen Topbaş, “Ancak, bu yanlış değerlendirildi. Biz de i satışı ihaleyle yapmayı düşündük. Kapalı zarfı açıyorsunuz, ne çıkarsa bahtına” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dubai-towersin-arazisi-icin-uc-buyuk-yarisacak_52305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!