Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1 Milyar Dolar Beklenen Arsa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin 'Sorunsuz ve bu nedenle Karayolları arsasından bile değerli' diye tanımladıkları arazi 46 bin 241 metrekare alana sahip ve 3 emsal imarı var. Yani araziye 138 bin metrekare yer üstü inşaatı yapmak mümkün.

Radikal Gazetesi
1 Milyar Dolar Beklenen Arsa

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi 21 Mart Çarşamba günü satacağı Levent'teki İETT garajı arazisinden rekor gelir bekliyor. Şartname alanların sayısı cuma mesai saati bitimi itibarıyla 16'ya ulaştı. İhale şartnamesi alanların sayısının çokluğu da fiyatın beklentilerin paralelinde yüksek olacağını gösteriyor.

Belediye yetkilileri açık açık bir rakam telaffuz etmeseler bile Karayolları 17. Bölge arazisinin satışı nedeniyle çıtanın hayli yükseldiğini belirterek gönüllerinden geçenin '1 milyar dolar civarı' olduğunu ifade ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin 'Sorunsuz ve bu nedenle Karayolları arsasından bile değerli' diye tanımladıkları arazi 46 bin 241 metrekare alana sahip ve 3 emsal imarı var. Yani araziye 138 bin metrekare yer üstü inşaatı yapmak mümkün.

İnşaat alanı daha büyük
Ayrıca yerin altına yapılacak ve ticari fonksiyon verebilecek 3 katta da yaklaşık 100 bin metrekare alan bulunacak. Böylelikle yeraltına yapılacak otoparklar hariç 243 bin 645 metkrekarelik bir inşaat alanı söz konusu. Yani İETT Garaj arazisi, 800 milyon dolara satılan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arsasına göre daha büyük inşaat alanına sahip. Çünkü Karayolları arazisinde 2.8 emsal imara göre 237 bin metrekare inşaat yapılabilecek. İmar planı yerin altında ticari fonksyona sahip inşaat (kat) yapılmasına izin vermiyor.

Araziyi alan Zorlu Grubu yerin altında ancak otopark yapabilecek. Belediye yetkilileri İETT Garajı'nın 265 milyon YTL'lik (artı yüzde 18 KDV) muhammen bedelin Karayolları arsasının satışındran önce belirlendiğini belirterek 'İhaleye girecekler buu akımlda tutsun' diyor.

Yükseklik sınırı yok
İETT garajı arazisinin, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisinden imar bakımından en büyük farklılığı yapılacak binada yükseklik sınırlamasının olmaması. Karayolları arsasını satın alan Vestel'in patronu Ahmet Nazif Zorlu'nun yapacağı binaların yüksekliğinin 28 katı geçmesi imar durumu nedeniyle mümkün değil. Ancak İETT garajı arazisinin yeni sahibi inşaat alanı sınırlaması içinde kalmak şartıyla istediği yükseklikte bina yapabilir. Bu durum da daha önce arsada 'Dubai Towers' adıyla 300 metre yükseklikte bir kule rezidans yapacağı söylenen Emaar için en uygun yer olduğu görülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine göre arsanın Boğaziçi Kanunu, Kültür ve Tabii Varlıklar Kanunu ile Hıfzıssıhha Kanunu'ndan etkilenmemesi de avantajlarından bazıları. Çünkü bu, arsanın satışının iptali için bu yasalara dayanarak iptal davası açılamayacağını ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun iznine gerek olmayacağı anlamına geliyor. Arsanın imar durumunun iptaline yönelik bir dava açmak da artık mümkün değil. Çünkü arsanın imar durumu bir ay askıda kaldıktan sonra kesinleşti ve itiraz eden olmadı. Bu nedenle arsayı satın alan hukuki sorunla karşılaşmadan projesini yapıp yatırımını başlatabilecek. Beş parselden oluşan İETT garajı arazisinde parsellerin birleştirilmesi konusunda da sıkıntı yok.

Arazi Boğaz'a hâkim
Arazide rezidans, otel, kongre sarayı ve iş merkezinden oluşan bir kompleks yapabilecek. Boğaz'a hâkim, en önemli ticaret, alışveriş merkezlerinin ve şirketlerin yer aldığı konseptin içinde bulunan arazinin satışı kapalı teklif usulü ile gerçekleştirilecek. Satışta, en yüksek teklifi veren üç istekli arasında yapılacak açık artırma ile en yüksek fiyatı veren araziye sahip olacak.

Şartname alan firmalar

Eren Talu Mimarlık: Mimar Eren Talu, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisinden sonra şimdi şansını bu ihalede deneyecek.
Biskon Yapı: Kiler Grubu'nun inşaat şirketi Biskon aynı bölgede Sapphire adlı 261 metrelik kuleyi de içeren bir rezidans- alışveriş merkezi projesini yürütüyor.

Limak İnşaat: Karayolları arsası ihalesine Morgan Stanley'nin gayrimenkul fonuyla ortak giren FB İkinci Başkanı Nihat Özdemir'in şirketi bu kez tek başına katılıyor.

Osmanlı Yapı: Londra merkezli Ottoman Fund adlı gayrimenkul yatırım fonunun inşaat şirketi.

Fiba Gayrimenkul: Finansbank'ı satan bankacı Hüsnü Özyeğin inşaat sektörüne yöneldi. Ancak Karayolları ihalesinde elendi.

Zorlu Gayrimenkul: Vestel'in patronu Ahmet Nazif Zorlu'nun şirketi bu ihalede de iddialı. Zorlu, Karayolları ihalesine 800 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı.

Sama Dubai: Dubai Şeyhi Maktum'un şirketi Sama Dubai, Karayolları ihalesinde elenmişti.

Pera Gayrimenkul: Borsacı Mehmet Kutman ve İsrailli işadamı Sami Ofer'in ortak gayrimenkul şirketi.

Soyak Yapı: İstanbul ve İzmir'de konut projelerine imza atan şirket ilk kez bu kadar büyük ihaleye giriyor.

Emaar Gayrimenkul: Yüzde 32'si Dubai hükümetine ait. Şirket, Zorlu ile Karayolları ihalesinde çekişmişti.

Yapı Merkezi: Çok sayıda altyapı yatırımına imza atan Yapı Merkezi favoriler arasında bulunuyor.

Garanti GYO: Yüzde 49'u halka açık olan Garanti GYO'nun yüzde 51'i Garanti Bankası'na ait. Hem yurtiçi, hem yurtdışında projeleri var.

Akfen GYO: TAV'ın ortaklarından Hamdi Akın'a ait Akfen Grubu'nun turizm yatırımlarını bünyesinde barındıran şirketin şansı var.

Toray İnşaat: Gıda ticaretinin önemli isimlerinden Torunlar'ın inşaat şirketi Karayolları ihalesine mimar Eren Talu ile birlikte girmişti.

Taşyapı İnşaat: Emrullah Turanlı'nın şirketi Karayolları ihalesine girmişti.

Anadolu Gemi ve Savunma Sanayii: Sönmez Denizcilik'in patronu Ziya Sönmez' ve annesi İncilay Sönmez'in şirketi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyar-dolar-beklenen-arsa_52761.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!