Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duble Hayali 2009'a Sarktı Köşk'ten İnceleme İstendi

Hükümetin, 15 bin kilometre duble yol hedefi, ödenek sıkıntısı yüzünden 2009'a sarktı. Duble yolların Köşk tarafından incelenmesi isteniyor.

Sabah Gazetesiükümetin, 15 bin kilometre duble yol hedefi, ödenek sıkıntısı yüzünden 2009'a sarktı. Duble yolların Köşk tarafından incelenmesi isteniyor.

Hükümetin, en önemli yatırım projesi olarak gündeme getirdiği "bölünmüş yollar"da işler yolunda gitmiyor. 15 bin kilometre duble yol hedefinin ancak 6 bin 800 kilometresi gerçekleşti. "Tamamlandı" gözüyle bakılan yollarda ise beton asfalt işleri ağır aksak gidiyor. Mayıs 2006 itibariyle Karayolları Genel Müdürlüğü'nün müteahhit borcunun 800 milyon YTL'ye ulaştığı, ilk etapta ancak 300 milyon YTL ödenek bulunabildiği belirtiliyor.

Yolların kalitesi ve maliyeti konusunda Karayolları yönetiminin kaygısı da giderek artıyor. Gerek yol standardı gerekse maliyet farkları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun inceleme yapması isteniyor. Konunun, Cumhurbaşkanı Sezer'e de aktarıldığı belirtiliyor. Ucuz olsun diye "Karayollarının küçük müteahhitlerle" işbirliği yaparak tamamlanmaya çalışılan yollarda da sorun gözleniyor.

Altına karışmam!
Bin 429 km'yi bulan asfaltlama işini üstlenmek isteyen müteahhitler, "Altını biz yapmadık. Sağlamlığından emin değiliz. Mahkemeden tespit istemeden üstünün asfaltına girmeyiz" tavrını sergiliyor. Karayolları ile çalışan bazı müteahhitler, "Ucuz etin yahnisi yavan oluyor. En az 8 cm asfalt atılması lazım ama öylesine fiyatlarla işler alınmış ki ya zemin yeterince sıkıştırılmamış veya kaplaması 2-3 cm atılmış. Yarın o yollar çöker diye kimse sorumluluğu almak istemiyor. Trafiğe açılmış yollarda asfalt kalitesini artırma işine girenler, 'Altını biz yapmadık. Sorumluluk kabul etmeyiz' diyor.

15 bin km bölünmüş yol kapsamında kısa vadede gerçekleştirilmesi düşünülen önemli projeler şunlar:

- Ankara-Afyon-Antalya Yolu
- Ankara-Eskişehir- Bursa Aksı
- Ankara-Afyon-İzmir Aksı
- Afyon-Konya-Ereğli Yolu
- Gerede- Tosya-Amasya-Erzincan Yolu
- Urfa-Habur kesimi

Okan MÜDERRİSOĞLU

http://www.yapi.com.tr/haberler/duble-hayali-2009a-sarkti-koskten-inceleme-istendi_47109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!