Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Duble Yolun Maliyeti 6 Milyar Dolar

AKP programında yer alan 15 bin kilometrelik duble yol yapımı projesi, çimento ve hazır beton sektörünü hareketlendirirken; müteahhitler projenin f

NTV-MSNBCb>AKP programında yer alan 15 bin kilometrelik duble yol yapımı projesi, çimento ve hazır beton sektörünü hareketlendirirken; müteahhitler projenin finansman ayağının önemine dikkat çekiyorlar.
Türkiye Müteahhitler Birliği ve Uluslararası Müteahhitler Birliği Başkanı Nihat Özdemir, 15 bin kilometrelik duble yol yapım çalışmalarına başlanmasına, finansmanı sorunsuz sağlanması şartıyla sıcak baktıklarını bildirdi.
Özdemir, böyle bir projenin en az 5-6 milyar dolarlık maliyetinin olduğunu, bunun finansman kaynağının bulunmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Çünkü şu anda Türkiye’de ihalesi yapılmış, ancak ödeneği olmayan 4 bin 500’e yakın proje var ve bu projeler yürümüyor. Bu projelerin de bitirilmesi lazım. Bizim geçen hükümete de söylediğimiz konu bu” dedi.

TÜRKİYE PROJE MEZARLIĞINA DÖNDÜ
Bitirilemeyen projeler arasında yollar, otoyollar, sulama barajları, sulama projeleri, hidroelektrik santrallar, okullar, hastaneler, yollar bulunduğunu anlatan Özdemir, “Bunların birçoğu, birçok yol inşaatı ödeneksizlik yüzünden yürümüyor, 15-20 yıl sürebiliyor. Bunların ekonomik ömrü bittiği halde bu projeler bir türlü maalesef bitirilemiyor. Bekleyen, şu anda ihalesi yapılmış bu projelerin tutarı 100 katrilyon lira. Bu dolar bazında 70 milyar dolarlık bir proje stokunu oluşturuyor” dedi.
Nihat Özdemir, bugüne kadar ihalesi yapılmış projelerin tutarının 166 katrilyon, yapılan işin tutarının da 66 katrilyon lira olduğunun altını çizerek, “Bizim önem verdiğimiz konu, yapılacak her işin finansmanının önceden hallolması ile mevcut projelerin unutulmaması ve bitirilmesidir. Yani o projeleri bitirmezsek, devletin yatırmış olduğu 66 katrilyon lira da heba olacak demektir. Biz her tür işe hazırız ama finansman modellerinin çok iyi seçilmesi lazım” dedi.

BETON YOLLAR DAHA AVANTAJLI
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Ünal ise beton yolların daha kaliteli olduğunu ve asfalta oranla daha ekonomik olduğunu söyledi.
Ünal, yeni hükümetin hedefleri arasında yeralan 15 bin kilometrelik yolu değerlendirirken, beton yolu dikkate alması gerektiğini belirterek, “1 kilometrelik yolun beton ile kaplanmasıyla, asfaltla kaplanmasının maliyeti birbirine eşit. Beton yüzde 100 yerli, asfalt ise ithal. Beton yolun ömrü 15 yıl, asfaltın 5 yıl. Beton yolun fren tutma mesafesi asfalta göre 3 kat daha kısa. Tek dezavantajı, çok ses vermesi onu da değişik tekniklerle önleyebiliriz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duble-yolun-maliyeti-6-milyar-dolar_2473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!