Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Çapında Ses Getiren Projelerin Mimarları Zirve’de

Kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Singapur Gardens Bay’in mimarı Patrick Bellew ve Londra 2012 Olimpiyatları açılış seremonisi, U2 360 turnesi sahne tasarımı, Anish Kappor Cloud Gate heykeli gibi ses getiren projelerde imzası olan Neil Thomas, Şubat ayında 3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi için İstanbul’da!

yapi.com.tr
Dünya Çapında Ses Getiren Projelerin Mimarları Zirve’de

Dünyayı değiştirecek 50 isim arasına giren, MIT’de kurduğu ‘SENSEable’ City Laboratuarında ‘Akıllı Şehirler’ üzerinde araştırmalar yapan dünyaca ünlü mimar, mühendis ve aktivist Carlo Ratti; transparan spiral formuyla Shanghay’ın şehir siluetinin en ikonik ve çarpıcı binalarından çevre dostu Shanghai Tower’ın  tasarım direktörü Duncan Swinhoe; 1.8 milyon litre yağmur suyunu toplayıp filtreleyerek yıl boyunca her gün 1000 Afrikalı için temiz içme suyu sağlayabilecek futbol sahası Pitch Africa projesinin yaratıcısı Professör David Turnbull ve daha pek çok ünlü isim 20-21 Şubat’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde!

Geçtiğimiz yıllarda uluslararası ve Türk pek çok değerli konuşmacıyı ve yaklaşık 1200 katılımcıyı ağırlayan Zirve’nin bu yılki heyecan verici konuşmacıları arasında çevre tasarım danışmanlığı veren Atelier Ten’in kurucu ortağı Patrick Bellew ve Atelier One’ın kurucu ortağı Neil Thomas da yer alıyor.

Singapur Gardens Bay’in mimarı Patrick Bellew, bu yılki zirvede sürdürülebilirlik konusunda uluslararası bir örnek olarak gösterilen Singapur Gardens by the Bay projesini anlatacak. Londra 2012 Olimpiyatları açılış seremonisi, U2 360 turnesi sahne tasarımı, Anish Kappor Cloud Gate heykeli gibi projelerde imzası olan Neil Thomas ise dünya çapında ses getiren bu projeleriyle dinleyicilere ilham verecek.

Dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi

Singapur Marinası’nda yer alan 30.000 metrekarelik Gardens by the Bay, dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi olarak biliniyor. Sürdürülebilirlik konusunda ulusal ve uluslararası bir örnek olarak gösterilen Gardens by the Bay, 1 milyar dolara inşa edildi ve dünya çapında pek çok tasarım ve çevreci proje ödülünün de sahibi oldu. Singapur hükümetinin ülkeyi ‘Bahçe Şehir’den ‘Bahçe içinde bir şehre’ dönüştürme stratejisinin çok önemli bir parçası olan proje, şehirlerde yeşile ve bitkilere daha çok yer vererek hayat kalitesini artırmayı hedefliyor. Şehrin ikonu haline gelen proje için 24 ülkeden 170 firma başvuruda bulunmuştu.

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran Gardens Bay için yüksekliği 25-50 metre olan yapay ağaçlar üretildi. Gündüz güneş ışınlarını toplayıp gece ışıldayan bu yapay ağaçların dalları güneş paneli görevi görüyor. Ayrıca bu ağaçlar parkta hava akımı sağlamak için vantilatör görevi de görüyor ve sık yağan yağmurlarda yağmur suyunu daha hijyenik bir şekilde kanalize ediyorlar. Özetle bu yapay ağaçlar sadece güneş ışığı depolamak yerine çoklu çözümler sağlayacak yeni teknolojileri de barındırıyor.

Çevreyle mimarinin entegrasyonu

Projenin mimarlarından Atelier Ten’in kurucu ortağı olan Patrick Belew aynı zamanda İngiltere’nin Kraliyet Tasarımcılarından biri (one of the UK’s Royal Designers). 30 yıldan uzun süredir yüksek performanslı binalar ve sistemler üzerine çalışan Belew, çevreyle mimarinin entegrasyonu konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri. Aynı zamanda kütlesel termal enerji depolama teknolojileri ve verimliliği yüksek olan bina havalandırma sistemleri konusunda da uzman…

Dünyanın en yüksek sahnesi

Dünyaca ünlü sürdürülebilir mimarlık ve mühendislik projeleri gerçekleştiren ve büyük cesaret gerektiren benzersiz işlere imza atan Atelier One’ın kurucu ortağı Neil Thomas, Zirve’de dünya çapında ses getiren projelerini anlatacak. Alanının en başarılı mimar, sanatçı ve tasarımcılarıyla işbirliği yapan Neil Thomas’ın dünyaca ünlü projeleri arasında Londra 2012 Olimpiyatları Açılış Seremonisi, Chicago Millenium Park’taki çarpıcı Anish Kappor Cloud Gate heykeli ve Mark Fisher’la birlikte tasarladığı U2’nun hasılat rekoru kırarak tarihe geçtiği 360 Dünya Turnesi’ndeki The Claw "Pençe" adı verilen dünyanın en yüksek sahnesi de var!

Sanat galerilerinden konser salonlarına, köprülerden konut projelerine, şehirlerin ikonu haline gelen heykellerden U2, Metallica, Rolling Stones ve Take That gibi müzik gruplarının sahne tasarımlarına kadar pek çok farklı projede imzası bulunan Neil Thomas, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in  tahta çıkışının 60. yılı kutlamaları ‘Queen's Diamond Jubilee’deki sahne tasarımını da yapmıştı. Deneyimsel projeler üzerinde çalışmayı seven Thomas’ın Melbourne Avustralya’daki mimari tasarım ödüllü Kültür Merkezi ve kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropika bahçesi Singapur Gardens by the Bay projesinde de imzası bulunuyor.

Estetik, verimli ve iddialı mühendislik çözümleri

Tüm projelerine estetik, verimli ve iddialı mühendislik çözümleri getiren Neil Thomas, en az kaynağı tüketerek en verimli yapısal çözümleri bulmaya çalışıyor. Sürekli yeni materyal, sistem ve yapı metotları araştırarak enerji tüketimini azaltmak ve zararlı emülsiyon seviyelerini düzenlemek için çalışan Thomas, tasarım ekipleriyle beraber yeni teknolojileri çevreye daha duyarlı projeler hayata geçirmek için kullanıyor. Thomas aynı zamanda Yale’de konuk profesör ve yakın zamanda kendi imzası olan sıra dışı projelere yer verdiği  ‘Liquid Treshold’ isimli bir kitabı yayınlandı.

Zirve hakkında detaylı bilgi için tıklayın

 

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-capinda-ses-getiren-projelerin-mimarlari-zirvede_116243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!