Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünya Meteoroloji Örgütü ve BM’den Sıcaklık Raporu

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, corona virüsü salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma yasakları küresel sıcaklık artışına etki etmedi. Raporda gelecek 5 yılda sıcaklık artışının 2,7 santigrat derece olacağı ve "tehlikeli" seviyelere ulaşabileceği uyarısı yer aldı.

yapi.com.tr
Dünya Meteoroloji Örgütü ve BM’den Sıcaklık Raporu

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve bir grup iklim bilimci, küresel sıcaklık artışına ilişkin güncel verilerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından rapora ilişkin yapılan açıklamada, “Atmosferdeki sera gazı konsantrasyonları rekor seviyelerde, artmaya da devam ediyor. Salgın tedbirleri ve ekonomik durağanlığın neden olduğu geçici düşüşün ardından pandemi öncesi seviyelere doğru ilerliyor.” ifadesi kullanıldı.

Küresel ısınmaya, kuraklık ve sel gibi iklim sorunlarına, iklim değişikliğinin geri dönüşü olmayan etkilerine de değinilen rapora göre, Dünya rekor seviyedeki sıcaklığı gelecek 5 yılda görecek ve 2,7 santigrat derece yükselerek Sanayi Devrimi öncesindeki tehlikeli seviyeye yükselecek.

Rapora göre emisyon açığını kapatmak hala mümkün. Ancak buna şart olarak tüm ülkelerin ve sektörlerin küresel ısınmaya karşı acil ve uyumlu bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor.

“Eşi görülmemiş bir yıl oldu”
Sözcü’de yer alan Xinhua kaynaklı habere göre; rapora ilişkin açıklama yapan Guterres, “Bu yıl, insanlar ve gezegen için eşi görülmemiş bir yıl oldu. COVID-19 salgını dünya çapında hayatları alt üst etti. Aynı zamanda, gezegenimizin ısınması ve iklimin bozulması hızla devam etti.” dedi.

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas ise, sera gazı konsantrasyonlarının en yüksek seviyeye ulaştığını ve artmaya da devam ettiğini söyledi. Taalas, “2016’dan 2020’ye kadarki dönem, kaydedilen en sıcak beş yıllık dönem olacak. 2020 yılında hayatımız değişirken, iklim değişikliği de hız kesmeden devam edecek.” ifadesi kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-meteoroloji-orgutu-ve-bmden-sicaklik-raporu_181697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!