Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012' Açıklandı

İstanbul'un da aralarında yer aldığı 'Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012', Londra'da açıklandı.

yapi.com.tr / AA
'Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012' Açıklandı

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Londra Belediye Başkanı'nın girişimiyle başlayan; Berlin, İstanbul, Johannesburg, Londra, Mumbai, New York, Paris, Sao Paulo, Sidney, Singapur, Şangay ve Tokyo'dan oluşan 13 dünya şehrinin yer aldığı rapor, 60 gösterge çerçevesinde katılımcı şehirlerin kültürel yapısını inceliyor.
    
Rapor, bu yılın Nisan ayında Şangay'da gerçekleştirilen toplantıda olgunlaştı ve şehirlerin kültür yöneticilerinin katılımıyla Londra'da ilan edildi. Londra'da gerçekleştirilen görüşmelerde, mevcut işbirliğinin devamına yönelik değerlendirmeler hayata geçirilerek, şehirlerin kültür yöneticilerinin mutabakatı ile 'Dünya Şehirleri Kültür Forumu'nun oluşturulmasına karar verildi.

Forum ile veri, bilgi ve etkili deneyimlerin paylaşımı ve yayılmasına yönelik çevrimiçi bir platform oluşturulması, her yıl bir üye şehrin evsahipliği yapacağı, belirli bir tema çerçevesinde toplanacak bir konferans/zirve düzenlenmesi, her üç yılda bir yayınlanacak bir veri ve iyi uygulama derlemesi olarak Dünya Şehirleri Kültür Raporu'nun hazırlanması, işbirliği ile yürütülecek araştırma, politika geliştirme ve yayınlar oluşturulması planlanıyor.
    
Londra'daki buluşmaya İstanbul'u temsilen katılan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, şu görüşleri paylaştı:

''Küresel gelişmeler şehirleri ve bu çerçevede üretim ve tüketim anlamında kültürü çok daha önemli hale getirmektedir. Dünyanın en önemli şehirlerinin kültürü merkeze alan bir yaklaşım benimseyerek ciddi bir işbirliğine girişmeleri şehir ve kültür ilişkisinin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. 13 şehrin birlikte hazırladıkları 'Dünya Şehirleri Kültür Raporu 2012' bu alanda somutlaşan önemli bir adımdır. Bu çerçevede şehirlerin kültür yöneticilerinin düzenli aralıklarla bir araya gelecek olmaları, aralarında sıkı bir işbirliğini ortaya çıkaracak ve şehir-kültür ilişkisi adına umut verici gelişmeler doğmasına yol açacaktır. İstanbul'un bu yapı içerisinde baştan itibaren yer alması ayrıca önem taşımaktadır''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-sehirleri-kultur-raporu-2012-aciklandi_101041.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!