Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünya Yatırım Ajansları Birliği Merkezini İstanbul'a Taşıyor

İstanbul'da gerçekleşen Dünya Yatırım Ajansları Birliği Genel Kurulu'nda, oylama sonucunda, Birliğin 20 yıllık merkezinin Cenevre'den İstanbul'a taşınması kararı alındı.

yapi.com.tr / AA
Dünya Yatırım Ajansları Birliği Merkezini İstanbul'a Taşıyor

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı başkanlığında İstanbul'da gerçekleşen Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Genel Kurulu'nda, oylama sonucunda, Birliğin 20 yıllık merkezinin Cenevre'den İstanbul'a taşınması kararı alındı. Altyapı hazırlıklarının tamamlanması ile birlikte merkez, fiziksel olarak Ocak 2015 döneminde İstanbul'da faaliyetlerini sürdürmeye başlayacak.

Dünya Yatırım Ajansları Birliği ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, konuya ilişkin açıklamasında, bu kararla İstanbul'un, dünyanın 130 ülkesinin direkt olarak üst yönetimine hitap eden ajansların tepe kuruluşunun merkezi haline geleceğini kaydetti. Böylelikle, uluslararası doğrudan yatırımlar hakkındaki en önemli referans kuruluşlardan birinin raporlarını Türkiye'den dünyaya duyuracağını ve iki yılda bir dünyanın en prestijli uluslararası doğrudan yatırım organizasyonunun Türkiye'de gerçekleştirileceğini kaydeden Aycı, İstanbul'un WAIPA'ya ev sahipliği yapmasının, İstanbul Finans Merkezi vizyonu stratejisi ve eylem planı ile de paralellik arz ettiği ifade etti.


Aycı, WAIPA'nın merkezinin İstanbul'da olmasının farklı kuruluşlar için de emsal teşkil edebileceğini belirterek, şunları aktardı:

"İstanbul'un merkezi konumuna önemli bir örnek olarak değerlendirilecektir. Ayrıca Türk yatırımcılarımızın farklı ülkelerde yapmayı planladığı yatırımlarını koordine etmek için de bulunmaz bir fırsat teşkil edecektir. Yatırımcılarımız yatırım yapmak istedikleri ülkelerin yatırım ajanslarına ilk elden ulaşabilecek ve taleplerine doğrudan cevap alabileceklerdir. Bilindiği üzere 2015 yılında G-20 Dönem Başkanlığı Türkiye tarafından devralınacaktır. İlki Meksika G20 toplantısı esnasında gerçekleştirilen Dünya Yatırım ve Ticaret Promosyon Ajansları zirvesinin 2015 yılında yapılması planlanan Türkiye ayağı esnasında Ajansımızın aynı zamanda 'WAIPA Başkanı' unvanını taşıyor olması ve İstanbul'umuzun Dünya Yatırım Ajansları Merkezi olması, G-20 dönem başkanlığımıza güç ve etkinlik katacaktır. Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum".

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-yatirim-ajanslari-birligi-merkezini-istanbula-tasiyor_120265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!