Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Dünyada 1,5 Milyar İnsan Elektrik Kullanamıyor

Kayseri Doğalgaz Dağıtım Şirketi Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, dünya gündemindeki en önemli konunun enerji olduğunu belirterek "1950 yılından bu zamana kadar dünya nüfusu 2 kat artarken enerji ihtiyacı 7,5 kat arttı. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si yani 1,5 milyar insan hala elektrik enerjisini kullanamıyor" dedi.

yapi.com.tr / AA
Dünyada 1,5 Milyar İnsan Elektrik Kullanamıyor

Hasan Yasir Bora, düzenlediği basın toplantısında, fosil yakıtların 2007-2030 arasında dünyada birincil enerji talebindeki artışın yüzde 77'sini oluşturacağının ön görüldüğünü belirterek; 2008'de günlük 85 milyon varil olan petrol talebinin 2015'te 88 milyon varile, 2030'da 105 milyon varile yükselmesinin beklendiğini söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) modellerine göre enerjide 2030'daki talebi karşılamak üzere dünyada yaklaşık 26 trilyon dolar yatırım yapması gerektiğini belirten Bora, şunları kaydetti:

"Dünya enerji tüketimindeki artışın en büyük kısmının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden geleceği öngörülmektedir. Son yıllarda dünyada enerji tüketimi yıllık yüzde 5 oranında arttı. Çin, her yıl yüzde 10 civarında yükselen enerji talebiyle ABD'yi geride bırakmış ve dünyanın en büyük enerji tüketicisi olmuştur. Bununla birlikte 1950 yılından bu zamana kadar dünya nüfusu 2 kat artarken enerji ihtiyacı 7,5 kat arttı. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si, yani 1,5 milyar insan hala elektrik enerjisini kullanamıyor. 2030 yılına kadar 200 milyon insana elektrik hizmeti götürülebileceği ve rakamın 1,3 milyara düşmesi öngörülüyor ancak bu rakam bile günümüzde çok büyük".

Türkiye'nin de hızlı nüfus artışı sayesinde 2015'te Avrupa'nın en büyük ikinci ülkesi olmasının beklendiğine dikkati çeken Bora, bu anlamda Türkiye'nin enerji tüketiminde önümüzdeki yıllarda hızla artacağının öngörüldüğünü söyledi. Türkiye’deki enerji ihtiyacının karşılanması için yapılacak yatırımların 2023'e kadar yaklaşık 130 milyar dolara ulaşacağının tahmin edildiğini vurgulayan Bora, "Türkiye'de yüzde 33'le en çok doğal gaz enerjisi, daha sonra kömür ve petrol enerji kaynakları tüketiliyor. Doğal gazın yüzde 50'si ise elektrik üretiminde, yüzde 25'i sanayide ve yüzde 23'ü konutlarda tüketiliyor. Doğal gazda yüzde 97 yurt dışına bağımlıyız. Türkiye'nin doğal gaz kaynakları yüzde 3 civarında. Enerji konusunda dışa bağımlı olmamız nedeniyle verimli ve tasarruflu kullanılması önem arz ediyor" diye konuştu.

1 milyon 530 bin 104 fatura kesildi

Kayserigaz olarak geçen yıl 2 milyon 318 bin 343 sayaç okuyup, 1 milyon 530 bin 104 fatura kestiklerini belirten Bora, şöyle devam etti:

"Kestiğimiz faturaları uç uca ekleme şansımız olsaydı güney kutbundan kuzey kutbuna gidebilir ve tekrar ekvatora dönebilirdik. Yaptığımız 1 milyon 559 bin 198 tahsilat ile rekor seviyemize ulaşmış ve gelen 8 bin 831 acil çağrı aramasıyla müşterilerimizin istek ve taleplerine koşmuş bulunuyoruz. 2013 yılında yıllık 550 milyon metreküpe yaklaşan doğal gaz arzımız, Türkiye'nin yıllık tekstil ve giyim sanayi için harcadığı doğal gaz tüketim değeri ile eşdeğerdir. Her geçen yıl artan tüketim oranımız, Kayseri'nin ne denli doğal gazı sevdiğinin göstergesidir. Kayserigaz olarak Kayserili vatandaşlarımıza mümkün olan en kaliteli ve en ekonomik hizmeti sunma adına müşteri memnuniyeti seviyemizi en üst seviyede tutmaya gayret ve özen gösteriyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyada-1-5-milyar-insan-elektrik-kullanamiyor_116237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!