Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Elektrik 'Tüketimi' 8 Ülkeyi Geride Bıraktı!

İstanbul'un yıllık elektrik tüketimi OECD üyesi 8 ülkeyi geride bıraktı.

yapi.com.tr/AA
İstanbul'un Elektrik 'Tüketimi' 8 Ülkeyi Geride Bıraktı!

Her geçen yıl daha da artan nüfusu, kentleşme ve sanayi bölgeleri İstanbul için büyük bir enerji tüketimine de neden oluyor. Türkiye enerji üretiminin yüzde 15'ini tüketen İstanbul, 36,8 milyar kilovatsaat tüketim ile 8 Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkesini de geride bıraktı.

Uluslararası Enerji Ajansı ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre, İstanbul'un yıllık elektrik tüketimi Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 8 ülkeyi geride bıraktı. Türkiye'de 2003 yılında 131,9 milyar kilovatsaat olan elektrik tüketimi, 2013 yılında yüzde 78 oranında artarak 235 milyar kilovatsaate çıktı. 

Yıllık elektirik tüketimi Macaristan'da yıllık elektirik tüketimi 34,4 milyar kilovatsaat, Danimarka'da 30,4 milyar kilovatsaat, Slovakya'da 28,6 milyar kilovatsaat, İrlanda'da 27,7 milyar kilovatsaat iken sadece İstanbul'da bu rakam 36,8 milyar kilovatsaat olarak hesaplandı.

İstanbul Türkiye'de üretilen elektriğin yüzde 15'ini tüketti

Mega kent İstanbul, Türkiye'de üretilen toplam elektriğin yüzde 15'ini tüketti. Geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla İstanbul'un Avrupa yakasında 25.2 milyar kilovatsaat, Anadolu yakasında da 11.6 milyar kilovatsaat olmak üzere toplamda 36.8 milyar kilovatsaat elektrik tüketildi. 

Elektrik tüketiminde İstanbul'u takip eden il 17,6 milyar kilovatsaatle İzmir olurken onu 12,9 milyar kilovatsaatle Kocaeli takip etti. Başkent Ankara ise 12.2 milyar kilovatsaat elektrik tüketimiyle 4. sırada yer aldı.

Aynı dönemde Türkiye'de en düşük elektrik tüketimi ise Bayburt'ta gerçekleşti. Bayburt'ta geçen yıl toplam 104 milyon kilovatsaat elektrik tüketilirken bu ili 106 milyon kilovatsaatle Tunceli ve 110 milyon kilovatsaatle Ardahan izledi. 

2013'de İstanbul 48 ilin toplamından fazla elektriği tek başına kullandı. Geçen sene, mega kent, Bayburt'un 352, Kilis'in 170, Hakkari'nin 52, Rize'nin 44, Trabzon'un 28, Eskişehir'in 15, Ankara'nın 3 İzmir'in de 2 katı elektrik tüketti.

Elektrik tüketimi en hızlı Osmaniye'de arttı

Türkiye'de 2003- 2013 yılları arasında elektrik tüketimi ortalama yüzde 78 artarken tüketimin en hızlı yükseldiği il Osmaniye oldu. Osmaniye'nin elektrik tüketimi 2003'de yaklaşık 258 bin milyon kilovatsaat iken bu rakam yüzde 1076 oranında artarak 3 bin 34 milyon kilovatsaate tırmandı. Elektrik tüketimindeki artış hızında Osmaniye'yi yüzde 345 oranıyla Gümüşhane, yüzde 302 oranıyla Burdur ve yüzde 220 oranıyla da Çanakkale takip etti. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız şöyle konuştu:

"Türkiye'nin refah seviyesi arttıkça elektrik tüketimi de artıyor. Bugün 12 yıl önceye göre 2 kat elektrik tüketiyoruz. 9 yıl sonra da bugüne göre 2 kat elektrik tüketeceğiz. 2023 yılında kurulu gücümüzün 100 bin megavata, elektrik tüketimimizin 450 milyar kilovatsaate çıkmasını bekliyoruz. Bunun için gerekli planlamaları şimdiden yapıyoruz. Tüketimin yoğun olduğu illerde takviye yatırımların yanı sıra, nükleer santraller, kömür santralleri ve yenilenebilir enerjiye dayalı santrallerle bu tüketim talebini karşılamayı hedefliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-elektrik-tuketimi-8-ulkeyi-geride-birakti_118210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!