Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünyada 'Su Kavgaları' Artacak

Massachusetts Üniversitesi Çevre Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Randhir, Paylaşım nedeniyle gelecekte suya dayanan kavgaların artması beklendiğini açıkladı.

yapi.com.tr/AA
Dünyada 'Su Kavgaları' Artacak

ABD'deki Massachusetts Üniversitesi Çevre Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Timothy O. Randhir, kaynakların azalması nedeniyle su kavgalarının artacağını söyledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Havza Yönetimi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen 1. Ulusal Havza Yönetimi Sempozyumu'na katılmak üzere kente gelen Randhir yaptığı açıklamada, su yönetiminin günümüzde çok önemli olduğunu belirtti.

Dünyada su problemi olduğunu vurgulayan Randhir, "Arazi kullanımı ve iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın bir su problemi var. Bizim buna iki çözüm önerimiz var. Biri suyun dikkatli kullanılması ve korunması. İkinci çözüm önerimiz ise insanlarda su ve su tüketimi konusunda farkındalık oluşturmak. Yani suyun dikkatli kullanımı çok önemli" ifadesini kullandı.

"Su çok önemli olacak"

 Suyun gelecekte öneminin artacağını kaydeden Randhir, "Su gelecekte çok önemli olacak. Suya ihtiyacın artmasıyla daha fazla su talep edilecek. Su kaynaklarında da ileride kıtlık olacak. Bu nedenle, sulama, suyun kullanımı ve tuzlanma gelecekte önemli bir problem haline gelecek" dedi.

Randhir, gelecekte dünyada su kavgalarının yaşanacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Gelecekte su uyuşmazlıkları, su anlaşmazlıkları olacak. Tarihsel olarak baktığımızda Ortadoğu'da ve Amerika'nın bazı bölgelerinde böyle uyuşmazlıklar bekleniyor. Su ihtiyacının artacağı bölgeler ve su kaynaklarının yetersiz olduğu yerlerde uyuşmazlıklar bekleniyor. Su kaynaklarının farklı ülkeler tarafından paylaşıldığı bölgelerde de su sorunları bekleniyor. Bunlara Nil Nehri ve Amerika ile Kanada arasındaki bölgeyi örnek verebiliriz. Paylaşım nedeniyle gelecekte suya dayanan kavgaların artmasını bekliyoruz."

Randhir, suyla ilgili temel sorunların ortadan kaldırılmasında havza yönetiminin çok önemli olduğunu belirterek, kirlenmelerin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.  

"Gelişmiş ülkeler daha fazla su tüketiyor"

Gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında su tüketiminde farklılıklar olduğunu bildiren Randhir, şunları söyledi:

"Gelişmiş ülkeler, gelişmemiş ülkelere göre çok fazla su kullanıyor. Gelişmiş ülkeler temel ihtiyaçlardan ziyade lüks ihtiyaçlar için, yüzme havuzları, süs havuzları gibi amaçlarla da suyu kullanıyorlar. Gelişmekte olan ülkelerde ise su kullanımı daha çok temel ihtiyaçları kapsıyor."

Doç. Dr. Randhir, aşırı kurak yerlerde yapılan yanlış sulama yöntemlerinin de suyun fazla tüketimine neden olduğuna dikkati çekerek, bu konuda da gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyada-su-kavgalari-artacak_124732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!