Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Musluğumdan Akan Su ile İlgili Bilgi Alamadım!

Ankara'da musluk suyundaki kirlilikle ilgili açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası'nın 3 yöneticisi ve başkanı hasta! ÇMO Başkanı Bozoğlu, "Ankara'nın suyunu izleyecek laboratuvarlardan birinin uluslararası akreditasyonu yok, diğerininki askıda. En kurak aylarda 4 milyonluk kentte günde 7 numune alınmış, bunu da gururla söylüyorlar" diyor.

yapi.com.tr
Musluğumdan Akan Su ile İlgili Bilgi Alamadım!

Radikal'den Emel Alptekin'in haberine göre, Ankara’ya “DSİ raporlarına göre içme ve kullanma suyu olarak kullanılmaması gereken Kızılırmak’tan da su verildiği; bunun suda sülfat oranını artırdığı; insan sağlığını tehdit edebileceği ve bu suyun verildiği dönemde Ankara’da ishal vakalarının yükseldiğiyle” ilgili açıklama endişe yarattı.

CHP Ankara milletvekili İzzet Çetin, dün açıklanan tabloyu bir soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ise “Suların tamamen güvenilir” olduğunu ve bunu ispatlayacağını söyledi. Gökçek twitter’dan açıklamayı yapan odaları (Ankara Tabip Odası, SES Ankara Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi) “ideolojik davranmakla” suçladı.

Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarları da “Temmuz Ağustos aylarında şebeke suyundan 478 numune alındığını, suların insan sağlığına uygun olduğunu, münferit mide-bağırsak vakalarının bina içlerindeki tesisatlardan kaynaklanmış olabileceğini” duyurdu.

“Bir vatandaş olarak musluğumdan akan suyla ilgili bilgi alamadım"

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise Gökçek’in “Açıklayacağım” dediği bilgilere bir türlü ulaşamadığını söyledi.

Bozoğlu, Ankara’nın suları konusunda ‘sanal ortam’da analizlerin paylaşılmadığını, bir vatandaş olarak ilgili kurumlara telefon ettiğinde ise hiçbir sonuç alamadığını söyledi:

* “Halk Sağlığı Kurumu’na, bu kuruma bağlanan Refik Saydam Hıfzıssıhha Laboratuvarı’na telefonlar ettim. ‘Bilgi veremeyiz’ dediler. Sonuçları da veremeyeceklerini söylediler. Halk Sağlığı Birimi’nden görüştüğüm bir görevli, dün yani bizim basın açıklamamızdan sonra 4 ekip oluşturulduğunu, ASKİ’yle birlikte çeşitli noktalarından numune alıp ölçeceklerini söyledi. Bundan daha vahim bir sorun olamaz. İnsanlar içtikleri suya dair güncel bilgi alamıyorlar. Eğer gerçekten günlük raporları varsa, her gün ölçümü yapan teknisyen, şube müdürü ve müdür imzalayıp koysunlar....”

4 Milyon nüfuslu kentte günde 7 numune analiz edilmiş, gururla açıklanıyor!

* “Halk Sağlığı Laboratuvarı’ndan yapılan açıklamayı gördüm. Temmuz-Ağustos aylarında sadece 478 ölçüm yapmışlar, bunu da gururla açıklıyorlar. Bölün 60’a, günlük ortalama 7-8 numune eder. Ankara 4 kusur milyon yurttaşın yaşadığı bir başkent. Bu kentte 1 milyon 100 bin konut var. Günde sadece 7 numune alınarak yapılan ölçme üzerinden nasıl ‘Problem yok’ denilebilir? Kaldı ki Temmuz-Ağustos kuraklığın en yoğun yaşandığı dönem. Kuraklıkla birlikte suda kirlilik artar.”

“Ankara'daki laboratuvarlardan birinin akreditasyonu yok, birinink, askıda"

* “Şunu önemle vurgulamak istiyorum. Şu anda Ankara’ya dair günlük ölçüm yapması gereken Refik Saydam’ın uluslararası akreditasyonu yok! Dolayısıyla verdiği raporların uluslararası geçerliliği yok. Ankara’da günlük ölçümleri yapması gereken laboratuvar bu. Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı bir de Etimesgut’taki laboratuvar var. Günlük analiz yapmaz, şikayet üzerine alınan numuneleri inceler, onun akreditasyonu da askıda.”

“Odada 3 yöneticimiz hasta ben de olmak üzereyim”

* “Şu anda Çevre Mühendisleri Odası’nın genel merkezinde, Ankara’da 3 yöneticimiz hasta! Ben de hastalanmak üzereyim. (Bozoğlu içme suyu olarak bazen damacana bazen musluk suyu kullanıyor.) Gözlem de metottur. Sularda 4-5 gündür bir koku var. Musluk suyunu doğrudan içmek için kullanmasanız bile meyvenizi sebzenizi yıkıyorsunuz, çay demliyorsunuz, duş alıyorsunuz... Bu yüzden suların sürekli ölçümü ve değerlendirmesi önemli.”

Madem sular bu kadar temiz, neden ASKİ'de damacana su kullanılıyor?

* “Ayrıca madem Ankara’nın suları bu kadar temiz neden Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda damacana suyu kullanılıyor? ASKİ’de, Sağlık Bakanlığı’nda Orman ve Su işleri Bakanlığı’nda neden damacana su kullanılıyor? Biz Ankara’da ve her yerde herkesin musluğundan sağlıklı, temiz ve ucuz su akmasını istiyoruz, Türkiye’de buna dair büyük bir birikim var. Yeter ki hedef içme sularını temiz tutmak olsun... Musluktan temiz su içmek istiyoruz.”

İdeolojik miyiz?

* “Ankara’daki sorun (ishal vakaları) tarımsal sulama kaynaklı da olabilir, meyve ve sebzelerden geliyor olabilir. Tarımsal sulamada kullanılan Sakarya’da ciddi bir kuraklık ve kirlilik var. Kızılırmak’tan su çekiliyor. Orada da kirlilik var. Ne olursa olsun. Ortada somut bir olay var. Araştırılmasını ve ikna edici bir açıklama yapılmasını bekliyoruz. Şeffaflık istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek bizi ideolojik davranmakla suçluyor. İdeolojik değiliz. ‘Gelin’ diyoruz, ‘ASKİ ile herhangi bir zaman beraber numune alalım, halka ait olan Halk Sağlığı Laboratuvarları’na girelim ve beraber ölçelim ve kamuoyuyla paylaşalım. Çağdaş bir ülkede, çeşitli kurumların bir takım hassasiyetleri vardır. Halkı bilgilendirmeye çalışırken Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamalar sorunun çözümünden uzak, aksine sorunlara perde çekmeye çalışır bir yaklaşım... Bunun yerine gerçekten işbirliği içinde çalışarak sorunları daha hızlı çözebiliriz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/muslugumdan-akan-su-ile-ilgili-bilgi-alamadim_124624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!