Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Milliler İshal Oldu Su Kavgası Büyüdü

Meslek odalarının “Kızılırmak suyu şehir şebekesine veriliyor” iddiaları üzerine başlayan ‘su’ kavgası, A Milli Takım oyuncularının ishal olmasıyla daha da büyüdü.

yapi.com.tr
Milliler İshal Oldu Su Kavgası Büyüdü

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, Ankara’da şekebe suyuna yönelik şikayetler son günlerde artarken, Ankara Tabip Odası, ishal vakalarında geçen yılın aynı dönemine göre iki buçuk kat artış olduğunu iddia etti. Kimya Mühendisleri Odası yetkilileri de, “Kızılırmak suyu şehir şebekesine veriliyor” iddiasında bulunurken, önceki akşam A Milli Takım oyuncularının ishal olması, su tartışmasının büyümesine neden oldu.

Dünya Şampiyonası hazırlıklarını Ankara’da yaptıkları kampla sürdüren A Milli Kadın Basketbol takımından Tuğba Palazoğlu ve Esra Ural’la birlikte aynı otelde kalan federasyon yetkilileri ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu. Yapılan müdahalenin ardından milliler taburcu edilirken, meslek odaları bu olay üzerine iddialarını bir kez daha yineledi.

Bakanlık derhal açıklasın

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike, sağlık bakanlığı’nın şebeke suyunun kontrol izleme sonuçlarını derhal açıklamaya davet ederek, “Şebeke suyunun kontrol izlemesi Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından yapılmaktadır Musluklarımızdan tam olarak neyin aktığını bilmeye Ankaralılar olarak hakkımız vardır” dedi. Ankara’da şebeke sularına birkaç aydır Kızılırmak suyunun katıldığını öne süren Etike, sözlerine şöyle devam etti: “Bu bilgi Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyundan gizlenmektedir. Büyükşehir’i bu gerçeği açıklamaya davet ediyoruz. Şebeke suyundan numuneler almaya devam ediyoruz. Bunların sonuçları ele geçtikçe kamuoyunu bilgilendireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Ankara’da suyu yönetememektedir. Ankara’nın sağlıklı, temiz ve bol su kaynağı olan Işıklı-Gerede sistemi hayata geçirilmemiştir. Bunun yerine arıtılması mümkün olmayan, içime uygun olmayan Kızılırmak suyu Ankara’ya verilmektedir.”

İshalde 2.5 kat artış var

Son dönemlerde ishal vakalarındaki artış iddiası üzerine açıklama yapan Ankara Tabip Odası Başkanı Çetin Atasoy, şu bilgileri verdi:

“Ankara’da geçen yıl ağustos ayına göre 2.5 katın üzerinde bir artış var. Bu bir kamu hastanesinin tıbbi kayıtlarından elde ettiğimiz rakamlardır. Ankara genelinde ishal vakaları ne kadar arttı, bunu bilmiyoruz. Böyle bir şey varsa kamuya açıklanması gerekir. Sebebi konusunda bir netlik yok, sudan mı ya da başka kaynaktan mı olduğunu söyleyemiyoruz çünkü elimizde veri yok. Ancak ishal vakalarında bir artış olduğunu biliyoruz.”

ASKİ: Suyumuz temiz

ASKİ yetkilileri ise ishal vakalarının şehir şebeke suyundan kaynaklandığı iddialarıyla ilgili “Kesinlikle manipülasyondur” diyerek, şu açıklamayı yaptı:

“Suyumuz kesinlikle temizdir. Şebeke suyu şehrin bin 40 bölgesinden numuneler alınarak denetleniyor. ASKİ’nin sitesinden de bu değerler yayınlanıyor. Ortaya atılan iddialar manipülasyondur. Bu hastalıkların artmasının nedeni meyve sebzelerin yıkanmaması iyice yıkanmaması ve yaz sezonunda havaların sıcak gitmesi gibi nedenlerden kaynaklanıyor. 5 milyon nüfuslu Ankara’da şehir şebeksinden kaynaklanan bir ishal vakası olsa bugün hastanelerin hiçbirinde yer kalmazdı. Bizim tespitlerimize göre bu rahatsızlıkları geçirenler de şehir şebekesinden su içmeyen kişilerdir. ASKİ’nin suyu fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak en ileri teknolojiyle artılıyor. Eğer kirlilik tespit edilirse Halk Sağlığı Kurumu bize uyarıda bulunur. Kızılırmak suyu ise şu anda sadece Bala’daki tarım alanlarına ve Mogan Gölü’ne pompalanıyor, Ankara’nın şebeke suyuna verilmiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/milliler-ishal-oldu-su-kavgasi-buyudu_124525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!