Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Dünyadaki Ekonomik Krize Karşın Belediye Olarak Yatırımlarımızı Engellemedik''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyadaki ekonomik krize karşın belediye olarak yatırımları engellemediklerini, ''frene basmadıklarını'' belirterek, ''İstanbul'da görevde bulunduğum 2004 yılından bugüne kadar yaptığımız yatırımların toplamı 27,5 milyar dolar... Bu devam etmekte...'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Dünyadaki Ekonomik Krize Karşın Belediye Olarak Yatırımlarımızı Engellemedik''

Euromoney'in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlediği ''Yerel ve Bölgesel Yönetimler Finansman Konferansı''nın açılışında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyada küresel ve bölgesel dengelerin değiştiğini, bunun iyi takip edilmemesi halinde sıkıntıların görüleceğini söyledi.

Bir ülkenin kendi ekonomisini düzeltmesinin, kalkınma hızını artırmasının yeterli olmadığını, çünkü dünya ülkelerinin küresel köy haline gelen dünyada birlikte yaşadığını ve birbirine ihtiyacı olduğunu ifade eden Topbaş, bu nedenle bütün dünya halklarının ve ülkelerinin ekonomik göstergelerde iyiye doğru gitmesini sağlamak gerektiğini vurguladı.

Topbaş, zaman zaman krizlerin ortaya çıktığını, ancak krizlerin ortaya çıktığı süreçleri iyi yönetmek gerektiğini ve bunun bir paniğe ve endişeye dönüşmemesini sağlamak adına özellikle yerel yöneticilere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Başkan Topbaş, şunları kaydetti:

''İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettirdik. Dünyadaki ekonomik krize karşın belediye olarak yatırımlarımızı engellemedik ve frene basmadık. Hep şunu söyledik; 'İstanbul'da yaşayan insanlar gerekirse bir simit, gerekirse bir araba alsın ama mutlaka bir şey alsın'. Bu süreç hareketli bir ekonomi ortaya koydu. İstanbul'da görevde bulunduğum 2004 yılından bugüne kadar yaptığımız yatırımların toplamı 27,5 milyar dolar... Bu devam etmekte... Bunun yüzde 55'ini ulaşıma harcadık. Türkiye genelinde yapılan yatırımların yüzde 26'sini İstanbul Belediyesi olarak biz yapıyoruz. Bu Türkiye'deki yatırımların dörtte biri demek... Bu süreçte biz ekonomik sıkıntılara karşın yatırımlara hiç ara vermeden devam ettik. Bu yatırımlar sonucunda 100 bin insana yeni istihdam sağladık.''

''İstanbul Türkiye'nin iktisadi başkenti''

Topbaş, İstanbul'un Türkiye'nin lokomotif kenti olduğunu ve 14 milyon nüfusuyla iktisadi başkent de olduğunu ifade ederek, İstanbul'un Türkiye'nin ekonomisinin yüzde 43'ünü, ithalat ve ihracatının yüzde 60-65'ini karşılayan bir kent şehir olduğunu vurguladı.

Bu yatırımların ve şehir gelişiminin dünya tarafından da yakın takip edildiğini, kentte ciddi ekonomik hareketliliğin hiç durmadan artarak devam ettiğini dile getiren Topbaş, İstanbul'da oluşturdukları çalışma modellerinin diğer yerel yönetimlere de ışık tutacağını kaydetti.

Topbaş, İstanbul'un bulunduğu coğrafi konum itibariyle merkez olmaya aday bir şehir olduğunu, bu süreçte kentin emek yoğun iş gücünü barındıran bir şehir yerine, kongre, fuar, moda, turizm, hatta finans kenti olması için yoğun çalışma içine girdiklerini ve İstanbul'un bunu da başaracak bir şehir olduğunu söyledi.

İstanbul'un öğlene kadar dünyanın bir yarısıyla, öğlenden sonra da bir diğer yarısıyla dünya borsalarını takip etme imkanı olduğunu, ayrıca kentin 4 saatlik uçuş mesafesinde çevresinde 20 trilyon dolarlık bir ekonomik sistemin merkezinde olduğunu ifade eden Topbaş, İstanbul'u böyle bir bölgenin merkezi haline getirmenin çabasını gösterdiklerini kaydetti.

Kentin vizyon projeleri

Topbaş, 2023 hedefi çerçevesinde büyük vizyon projelerini ortaya koyduklarını, kent, ülke ve bölgeye yeni anlayış getirecek Kanal İstanbul'un İstanbul Boğazı'na alternatif boğaz olduğunu ve Karadeniz ile Marmara arasında su geçişini sağlayacağını vurguladı

Kanal İstanbul'un projelendirme çalışmalarının ön aşamasında olduklarını, bununla birlikte İstanbul'u biri 700 bin diğeri 300-400 bin nüfuslu iki yeni şehir çalışması olduğunu belirten Topbaş, İstanbul'da deprem riski olan bölgeler başta olmak üzere bazı bölgelerin desantralizasyonu için kullanılacak yeni modern yerleşim alanı olacağını söyledi.

Topbaş, Uzakdoğu'dan Londra'ya kadar kesintisiz raylı sistem olan Marmaray'ın da 2013 sonu itibariyle tamamlanacağını ve günde bir milyon insanı taşıyacak önemli bir ulaşım sistemi olduğunu söyledi.

İstanbul Boğazı'nda lastik tekerlekli araçlar için Avrasya tünelinin de başlatıldığını belirten Topbaş, ayrıca İstanbul'da bulunan iki havalimanından her gün 900'ün üzerinde iniş ve kalkış olduğunu ve yıllık 100 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanını yeni kuracakları şehir üzerinde projelendirdiklerini bildirdi.

Topbaş, İstanbul'u örnek şehir haline getirirken altyapıya önem verdiklerini, dönemlerinde bin 115 kilometrelik fiber optik kablo döşeyerek kentin finans merkezi olmasına önemli fırsat verdiklerini kaydetti.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyadaki-ekonomik-krize-karsin-belediye-olarak-yatirimlarimizi-engellemedik_89130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!