Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Büyük AVM'si Sinek Avlıyor!

Çin’in güneyinde 1 milyar 300 milyon dolar harcanarak inşa edilen ve dünyanın en büyüklerinden biri olduğu belirtilen alışveriş merkezi sinek avlıyor.

yapi.com.tr
Dünyanın En Büyük AVM'si Sinek Avlıyor!

Çinli işadamı Alex Hu Guirong, ülkenin Dongguan bölgesinde dünyanın en büyük alışveriş merkezini yapmak istedi. Resmi olmayan bilgilere göre 1 milyar 300 milyon dolarlık (2 milyar 300 milyon lira) yatırım sonrası New South China Mall, 2005 yılında tamamlandı.

Ancak ciddi bir sorun vardı. Kimse burada bir mağaza açmak istemiyordu. 659 bin metrekare alana yayılan ve 2 bin 500 mağazaya ev sahipliği yapabilecek alışveriş merkezi ölü bir yatırım olarak doğdu.

Dongguan 10 milyon nüfuslu bir şehirdi. Alışveriş merkezinin10 kilometreçapındaki alanda yaşayan sayısı ise 4 milyondu. Guirong'un düşüncesi yanlış çıkmıştı. Şirketler çevresindeki nüfusa rağmen bu alışveriş merkezine gelmiyordu.

En büyük nedeni şehirde yaşayanların alımgücündeki düşüklük. Şehir halkının çoğunluğu yoksul insanlardan oluşuyor. Düşük ücretli işçiler hem sadece yaşamlarını devam ettirebilecek oranda para kazanıyor hem de çalışma saatleri çok uzun.

Ayrıca ulaşım da ciddi bir sorun. Otomobili olmayanların alışveriş merkezine gelmesi çok zor. Otobüsle gitmek yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Büyük hezimetin bir diğer nedeni de alışveriş merkezinin küresel ekonomik kriz öncesi tamamlanması...

Açılışından bu yana New South China Mall'un sadece yüzde 1'i kullanıldı. 2 bin 450 dükkan boş durumda. Tek tük gelenler genellikle çocuklarıyla lunaparkta vakit geçiriyor. Mağazaların yanı sıra IMAX sinema salonları ve otel de kapalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-buyuk-avmsi-sinek-avliyor_104740.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!