Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Mühendis Açığı Alarmı
BÖLÜM SPONSORU

Dünyanın En Yükseği Nerede Olacak?

Dünyanın en yüksek gökdelenini inşa etmek hangi ülkeye nasip olacak? Artık metrelerle konuşulmuyor, kilometreden bahsediliyor.

yapi.com.tr
Dünyanın En Yükseği Nerede Olacak?

Dünyanın en yüksek gökdelenini inşa etmek hangi ülkeye nasip olacak? Artık metrelerle konuşulmuyor, kilometreden bahsediliyor. Milyarder Prens El-Velid bin Talal’a bağlı Kingdom Holding’in milyonluk kent Cidde’nin kuzeyinde inşa edeceği “Kingdom Tower” (Kraliyet Kulesi) adlı kulenin, şimdiye kadar dünyanın en yüksek yapısı olarak kabul edilen Dubai’daki “Burç Halife”den 173 metre daha uzun olacağı belirtiliyor. Prens El-Velid bin Talal, bu mega projenin birkaç ay önceki tanıtımı sırasında şunları söylemişti:

“Hiç şüphe yok ki Cidde’deki Kingdom Tower inşaatının finansal, siyasi ve ekonomik hususları içinde barındıran bir mesajı bulunmaktadır ve bunun gözden kaçması mümkün değildir.”

80 bin kişi çalışacak

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Kızıl Deniz kıyısındaki Cidde’nin kuzeyinden yükselecek ve devasa gümüşî bir dikeni çağrıştıran kulenin içerisinde çok sayıda otel, lüks konutlar ve bürolar yer alacak. Kulenin işletmeye girmesinden sonra burada toplam 80 bin kişi çalışacak ve oturacak. Dünyanın bu en yüksek kulesinin elbette ki bir de ziyaretçi terası bulunacak; tabii en yüksek noktada! Rekorlara imzasını atması beklenen bir özellik daha var: Kulede 59 asansörün çalışacağı, bunlardan beşinin “çift katlı” olacağı, yani aynı zamanda iki kata hizmet vereceği ve asansörlerin saniyede 10 metre kat edecek bir hızla hareket edecekleri belirtiliyor. Asansörle ilk kattan son kata kadar çıkış bir dakika 40 saniyede tamamlanacak.

“Kingdom Tower”ın mimarı, gökdelenler diyarı olan ABD’nin Chicago kentinden Adrian Smith. Dubai'deki Burç Halife’nin tasarımcısı da aynı mimar.Alman Die Welt gazetesinin bir haberine göre bir başka ilginç nokta da, Suudi Arabistan’ın en uzun kulesini inşa edecek holdingler arasında Bin Ladin Grubu’nun da bulunması… Amerikan özel timlerinin Pakistan’da öldürdüğü El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin’in babası, Suudi Arabistan'ın en büyük inşaat firmasının sahibi. Ladin Grubu, projenin tasarım işlerini yürüten Jeddah Economic şirketine yüzde 17’lik payla katılacak. Tasarım projesinde Prens El-Velid bin Talal’a bağlı Holding ile Abrar International Holding’in üçte birlik hisseleri, iş adamı Abdülrahman Hasan Şerbetli’nin de yüzde 17’lik payı bulunuyor.

Ne para ne mekân sıkıntısı

Suudi Kraliyet ailesine mensup olan Prens El-Velid bin Talal, Cidde’de düzenlediği basın toplantısında, resmi adı “Kingdom Tower” olacak kulenin Suudi Arabistan’a yaklaşık 940 milyon dolara mal olacağını açıkladı. Bu arada inşaatın takvimi de şimdiden belli. 63 ay içerisinde, yani 2017 yılının ortalarında bir kilometre uzunluğu aşan kule inşası tamamlanmış olacak.

Kingdom Tower, 5 milyon metrekarelik bir alana yayılmış, 15 milyar eurodan fazla paraya mal olan, Cidde’nin aynı adlı yeni semti “Kingdom City”de inşa ediliyor. Suudi Arabistan, kent tasarımcıları, mimarlar ve inşaat mühendislerine ideal önkoşullar sunuyor: Ne para, ne de mekân sıkıntısı var; hele hele yatırımcılarda irade eksikliği hiç yok! Prens El-Velid bin Talal bu proje ile ne amaçladıklarını şu sözlerle ifade ediyor:

“Bu projenin siyasi bir boyutu da bulunuyor. Tüm dünyaya ve Suudi vatandaşlarımıza şunu göstermek istiyoruz: Suudi yatırımcılar, gelişmelerden, çevredeki huzursuzluklardan, komşu ülkelerdeki devrimlerden bağımsız olarak paralarını kendi ülkelerine yatırıyorlar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-yuksegi-nerede-olacak_91654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!