Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Duravit, Dünya Su Günü’nde Sürdürülebilir Tasarrufa Dikkat Çekiyor

İklim değişimi ve kaynakların azaldığı dönemde sürdürülebilir yaklaşımını tüm tasarım ve üretim süreçlerinde uygulayan Duravit, Dünya Su Günü’nde giderek büyüyen temiz su sorununa ve su kaynaklarının etkin kullanımının önemine dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Duravit, Dünya Su Günü’nde Sürdürülebilir Tasarrufa Dikkat Çekiyor

Uluslararası Dünya Su Günü, 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart’ta su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanıyor. İklim değişimi ve kaynakların azaldığı dönemde sürdürülebilir yaklaşımını tüm tasarım ve üretim süreçlerinde uygulayan Alman merkezli Duravit, bu yılki teması “Kimseyi Geride Bırakmamak” olan Dünya Su Günü’nde dünya üzerinde yaşayan herkesin temiz içme suyuna erişmesinin, içilebilir su kaynaklarının korunmasının ve çoğaltılması için farkındalık yaratılmasının önemine dikkat çekiyor.  

Sürdürülebilirliğin doğal hayata katkısına ve dünya doğal kaynaklarının sürekliliğinin sağlanması açısından önemine inanan Duravit, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile yaptığı iş birliğiyle geri kazanım yükümlülüklerini yerine getirerek çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkılar yaptı ve bunu Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporu ile açıkladı.  

49 ailenin yıllık su tüketimine eş değer tasarruf
Duravit bu yükümlülükler çerçevesinde yaptığı çalışmalar ile kağıt, karton, ahşap ve kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle 49 ailenin yıllık su tüketimine eş değer yaklaşık 87 milyon metreküp su tasarrufu yapılmasını sağladı. Ayrıca 119 dönüm orman arazisini kaplayacak 5 bin 964 ağacın kesilmesini önledi. Geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarıyla 577 ailenin yıllık elektrik tüketimine karşılık gelen yaklaşık 1.6 milyon kw/saat elektrik enerjisi tasarrufunda bulundu. Duravit, ambalaj atıklarını depolama sahalarına gömmek yerine geri dönüştürerek 1 olimpik yüzme havuzu hacminde yaklaşık 3 bin metreküp alandan tasarruf etti ve 33 bin litre fosil yakıt tasarrufu yapılmasını da sağladı.  

Raporda Yer Alan Çevresel Fayda Sonuçları:

-Geri kazanımı sağlanan kağıt-karton/kompozit ambalaj atıkları ile 39 bin 312 ailenin yıllık su tüketimine eş değer oranda, 6.9 milyar litreden fazla su tasarrufu sağlandı.

-Kağıt, karton, ahşap ve kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle yaklaşık 90 hektar orman alanına denk gelen 4 milyon 492 bin adet ağaç kesilmekten kurtuldu.

-Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile yaklaşık 125 milyon litre petrol tasarrufu sağlandı. Bu yaklaşık 2.8 milyon aracın deposunu doldurmaya yetecek bir miktar.

-Geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarıyla, bir milyona yakın (920 bin) ailenin yıllık elektrik tüketimine denk, yaklaşık 2.6 milyar kw/saat elektrik tasarrufu sağlandı.

-Yaklaşık 1329 adet olimpik yüzme havuzu hacminde, yaklaşık 3 milyon 320 bin metreküp depolama alanından tasarruf edildi.

-Geri kazanımı sağlanan ambalaj atıkları ile 331 bin 329 ton CO2 salımı önlendi. Bu miktar bir uçağın dünyanın çevresini 16 bin 566 kez dönmesi sonucu salınan sera gazına eşdeğer.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duravit-dunya-su-gununde-surdurulebilir-tasarrufa-dikkat-cekiyor-_171568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!