Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: 'Rezidans' Sığınak!

Duvar Çöpten Elektrik Güneşten

Uruguay’da, Başkent Montevideo’dan 1 saat uzaklıkta olan ve 500 kişinin yaşadığı Jaureguiberry kasabasında hayata geçirilen yeşil okul projesiyle geleceğin tohumları ekiliyor.

yapi.com.tr
1 Duvar Çöpten Elektrik Güneşten

Jaureguiberry kasabasında araba lastikleri, kullanılmış cam ve plastik şişelerden inşa edilen okul “yeşil yaşam” konusunda cesur bir deney. Etkili yalıtım sistemi sayesinde kış aylarında dışarısı 7.5 dereceyken içerisi 20 derece oluyor. Okul müdürü Alicia Alvarez, “Durumumuz gayet iyi, ihtiyacımız olan elektriğin yüzde 50’sini güneş enerjisiyle sağlıyoruz. Elektriği boşa harcamamak adına ışığı biraz kıstım” dedi.

Mart ayında açılan Latin Amerika’nın “tamamıyla yeşil okuluna” 3-12 yaş arası öğrenciler gidiyor. Okulun elektriği, ulusal elektrik şebekelerine bağlı değil. Projenin arkasında ise “çöp savaşçısı” lakaplı 70 yaşındaki ABD’li mimar Michael Reynolds var. Güneş enerjili ve geri dönüşümlü gereçlerden (toprak doldurulmuş lastikler gibi) yapılan evlere “kara gemisi” deniyor. Yaşamın, sistemden bağımsız olarak sürdürülebildiği binalara “kara gemisi biyomimarisi” adını veren Reynolds, ABD’den Şili, Arjantin ve Sierra Leone’ye dek pek çok ülkede kara gemisi inşa ederken karşılaştığı güçlükleri “İnsanlar çöpten evler yaptığımı ilk duyduklarında bana ‘geri zekâlı’ dediler, mimarlık camiası için bir utanç olduğumu düşündüm” diye anlatıyor.

Çöp üretmeyen, atıkları dönüştüren okulda çocuklar bahçede sebze meyve yetiştiriyor, sonra yetiştirdikleri ürünleri toplayıp afiyetle yiyor.

ETİKETLER: Uruguay
http://www.yapi.com.tr/haberler/duvar-copten-elektrik-gunesten_150916.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Mimar Michael Reynolds'un arkasında olduğu yeşil okul projesi,atıkların geri kazanılmasının, sağlıklı bir çevre için aynı zamanda doğal kaynakların verimli kullanılması yönünden baktığımızda yadsınamayacak kadar önem arzetmektedir.çocukların, okul bahçesinde sebze ve meyve yetiştirmeleri üretim kültürlerini oluşturacağı gibi doğallığı yaşamaları sağlıklı yaşam yönünden üzerlerinde pozitif etki oluşturacaktır. Mimar Michael Reynolds'u kararlı davranışından,okul müdürü Alicia Alvarez'i de çevreye ve doğaya saygısından dolayı kutluyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!