Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuşlara Göre Elektrik Hattı

Trakya Elektrik Dağıtım AŞ (TREDAŞ), nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuş türlerinin elektrik hatlarından ölümlerini azaltmak için proje başlattı.

yapi.com.tr
Kuşlara Göre Elektrik Hattı

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, projeyle kuş göç yollarına elektrik hattı yapılmayacak, hatlara da yeni izolatör kılıflar konulacak. TREDAŞ, elektrik dağıtım sistemlerinin kuşlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına dönük yöntemlerin araştırılması için proje başlattı. TREDAŞ’ın Ar-Ge projesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından da kabul edildi. Proje kapsamında, Edirne ve çevresi, Istranca Dağları, İğneada, Demirköy ve çevresi başta olmak üzere gözlem sahaları belirlenirken, Trakya Bölgesi inceleme alanı olarak kabul edildi. Projeyle dünya uygulamalarının incelenmesinin yanı sıra, bölgedeki hatların kuşların göç yolları ve konaklama alanları ile örtüşmesi durumuna ilişkin tespitlerin yapılması, kuş ölümlerinin azaltılması amaçlanıyor.

Nesli tehlikede türler

Proje sonucunda, havai hatların doğal yaşam üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesine yönelik geliştirilecek metotlarla çevreye duyarlı dağıtım sisteminin geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında kuşların tünemesi için yeni tasarımların araştırılması, kuşlara alternatif tüneme yerlerinin yaratılması, izolatör ve iletken kılıflarının kullanımı, alternatif güzergâh ve kablo tesisi seçeneklerinin analizi, kuşkonmaz benzeri aparatların yetersiz kaldığı yönlerin bertaraf edilmesi amacıyla bölgesel kuş türlerine uygun çözüm metotlarının geliştirilmesi için bütçe ayrılacak. Projeyle Trakya Bölgesinde nesli tükenme tehlikesi bulunan Akkuyruklu kartal, puhu, alaca baykuş, küçük kerkenez, turna, küçük karabatak, ötücü kuğu ve yalıçapkını gibi türlerin korunması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuslara-gore-elektrik-hatti_152764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!