Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Duvar Taşı için 93 Hektar Orman Yok Edilecek

Bodrum'da yapılacak villalı sitelere duvar taşı temin etmek için taş ocağı açmak isteyen şirket, Muğla'nın Sazköy ormanlarındaki 93 hektarlık alanı yok edecek.

yapi.com.tr
Duvar Taşı için 93 Hektar Orman Yok Edilecek (Fotoğraf: AA)

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Sazköy Mahallesi'ndeki özel ormanlık alanda, 200.000 ton/yıl kapasiteli Duvar Taşı Ocağı projesi yapılması için ÇED süreci başlatıldı.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; açık ocak usulü tel kesme yöntemi ile taş çıkarılacak olan bölge, Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na göre "Orman Alanı ve Önemli Doğa Alanı" olarak işaretlenmiş durumda. Öte yandan, ocak alanına en yakın tarım arazisi ise 900 metre uzaklıkta bulunuyor. Şirket, ocak için Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görüşüne başvurdu.

Müdürlük, "Üretim çalışmaları için ocak sahasında hiçbir şekilde patlatma yapılmayacağı, kırma eleme tesisi kurulmayacağı ve dekoratif taş blok çıkarma işleminin tel kesme ve sulu yöntemle yapılacağı belirtilmiştir. Faaliyet alanında dekoratif taş blok çıkarma işleminin sulu yöntemle yapılması, patlatma işleminin yapılmaması, kırma eleme tesisinin kurulmaması nedeniyle 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu kapsamında olmadığı anlaşılmış olup, yapılacak olan faaliyet kurumumuzca sakınca oluşturmamaktadır" yanıtını verdi.

Yine ocak alanından Küçük Dere geçerken, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21'inci Bölge Müdürlüğü de ocağın açılmasıyla ilgili bir sakınca olmadığını belirten bir görüş bildirdi.

"Taş ocağı, bu köyün idam fermanı demek"
Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, “Korunması gereken bu ormanlara taş ocağı açılması, bu köyün idam fermanı demektir. Biz bu olayın benzerini Bodrum'un Kızılağaç köyünde yaşadık; oraya bir tane taş ocağı açtılar, sonra 10 tane taş ocağı oldu. Ne zeytinlik kaldı ne tarım, ne arıcılık kaldı ne hayvancılık. Taş ocaklarından yeşili görmek mümkün değil. Şimdi sıra Sazköy'e geldi. Buraya taş ocağı açılması bu köyü bitirir; burada ağaç olmazsa, arıcılık da olmayacaktır. Ayrıca, bu ormanların olduğu alan Bodrum'un en önemli su havzasıdır; ormanlar gidince, su havzası da yok olacak. Bunun adı utanmazlık, bunun adı aymazlıktır; bu ağaçlara kıymak demek, bu ülkeye ihanettir. Bir köyün yok oluşundan daha öte bir olaydır. Burada duvar taşı için 95 hektarlık, on binlerce çam ağacının bulunduğu alan yok edilecek; buna izin vermeyeceğiz.” dedi.

"Sitelere taş duvar yapmak için ormanı katledecekler"
Bodrum Kent Konseyi Meclisi üyesi Güney Şirin ise “Sazköy ormanları içerisinde yapılacak taş ocağı yılda 200.000 ton buradan taş çıkaracak, aynı zamanda en az 300 futbol sahası büyüklüğünde ormanı yok edecek. Burası özel orman alanı ve orman alanı olarak geçiyor, buranın özel bir orman alanı olması çok dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Bodrum'u talan eden, Bodrum'un doğal alanlarını yok ederek inşaata boğan zihniyet ve beşli çete, devlet destekli olarak havadan site ve villalar yapacakları yerleri Bodrum yarımadasında tespit ettikten sonra yapacakları özel villalı sitelere ormanları yok ederek duvarlarının taşını temin edecekler bu proje ile. Buradan çıkacak taşlar sadece yapılacak büyük inşaatların duvarlarında kullanılacak, yani taş duvar yapmak için ormanları katledecekler. Burada sadece ormanlar katledilmeyecek, bu taşların taşınması için yollar yapılacak, doğa katledilecek, bu taş ocağının yapılacağı özel sitelerin duvarlarında kullanılacak. Şu anda bu sitelerden yüzlerce binler Bodrum’da var ve atıl durumda. Bunlar sadece birileri veya birkaç kişi zengin olsun diye yapılıyor, sahiller, ormanlar yok ediliyor, altyapı buna yetmiyor, su yetmiyor. Bir de ormanları keserek köyleri yok ediyorlar.

Bu şirket buraya bu taş ocağını yaparken çevreye zarar vermeyeceğini iddia ediyor; çevreye zarar vermeden bir iş makinesi bir ormanda nasıl çalışır? Sazköylüler olarak yıllarca buraya taş ocağı açılmaması için mücadele etmişlerdi. Bu nedenle bu projeye karşı çıkacağız, gerçekleşmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Buradaki köylü ve Bodrumlu bunu istemiyor, defalarca yapmak istediler, hep karşı çıktılar. Bu şirket bu taş ocağını yaparken köylülerin ve Bodrumluların sert bir direnişiyle karşılaşacağını bilmelidir. Boşuna heveslenmeyin, boşuna emek harcamayın; bu ormanın size talan ettirmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/duvar-tasi-icin-93-hektar-orman-yok-edilecek_201539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!