Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3 Bin 200 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Alan Ormanlık Vasfından Çıkarıldı

Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Hüsrev Özkara, 2018’den bu yana “3 bin 200 adet futbol sahası” büyüklüğündeki alanın Cumhurbaşkanı kararıyla ormanlık vasfından çıkarıldığını söyledi.

yapi.com.tr
3 Bin 200 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Alan Ormanlık Vasfından Çıkarıldı (Fotoğraf: AA)

Cumhurbaşkanı kararıyla pek çok yerde orman arazisi orman vasfı dışına çıkarıldı. 2018’den günümüze kadar “3 bin 200 adet futbol sahası” büyüklüğündeki alanın ormanlık vasfından çıkarıldığını belirten Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Hüsrev Özkara, "Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 17. kez orman alanlarından yaklaşık 600 hektar saha dışarı çıkarıldı. Dosyalar adım adım orman dışına çıkarılması için hazırlıklı halde bekletiliyor." dedi.

ANKA’da yer alan habere göre; Resmi Gazete’de 7 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan 3413 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na dayananan düzenlemeyle, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ek 16. maddesi kapsamında ‘Orman Dışına Çıkarma İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’ yürürlüğe girmişti.  Orman arazilerinin yağmalanmasının önünü açan söz konusu düzenleme ile bugüne kadar milyonlarca ormanlık alan vasfı dışına çıkarıldı.

En son 19 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Bingöl, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sinop, Tokat ve Zonguldak illerinde bulunan bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. Eski Milli Parklar Genel Müdürü, Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Genel Başkanı Hüsrev Özkara, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özkara, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 17. kez orman alanlarından yaklaşık 600 hektar saha dışarı çıkarıldı. Türkiye ormanlarının maalesef içi boşaltılıyor. Doğal varlıklarımız işlevsiz hale getiriliyor. Bu giderek daha da artacak. Çünkü şu anda bekleyen binlerce dosya var. Bu dosyalar adım adım orman dışına çıkarılması için hazırlıklı halde bekletiliyor ve ilk defa bu kadar yüksek bir saha, 2 bin 234 hektar saha bugüne kadar çıkarılmıştı 17 kararla. En son çıkarılan karar 598 hektar saha çıkarıldı. Yani yüzde 27’si son çıkarılan. Giderek sayının artacağını ve alanların büyüyerek çıkarılacağını görüyoruz.

Halbuki şunu hepimiz biliyoruz ki Anayasa, 1961 yılında ormanlarla ilgili düzenleme yaparken idarenin bu keyfiyetini elinden almak için o güvenceye kavuşturmuştu. İdarenin elinde böyle bir keyfiyet bulunursa onun nereye varacağı hakikaten kestirilemez. 1961 yılından itibaren daha sonra 1982 yılında yine aynı düzenleme yapıldı ve günümüze kadar geldi. 31 Aralık 1981 tarihine kadar 2B’lerle ilgili düzenlemeler yapıldı ve 640 bin hektar sahayı kaybettik. Şimdi 2B’ye rahmet okutacak bir düzenleme. Çünkü orman alanı içerisindeki sahaları çıkarabilme yetkisi çok tehlikeli bir yetki ve ucu açık bir yetki nereye gideceği belli değil."

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-bin-200-futbol-sahasi-buyuklugundeki-alan-ormanlik-vasfindan-cikarildi_201364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!