Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuzey Ormanlarına Maden Ocağı Açmak İstiyorlar

Kuzey Ormanları’ndan geçecek olan 120 kilometre uzunluğundaki Gebze-Çatalca demiryolu projesi gündemdeki yerini korurken yeni bir maden projesi için süreç başlatıldı.

yapi.com.tr
Kuzey Ormanlarına Maden Ocağı Açmak İstiyorlar (Fotoğraf: AA)

İstanbul’un su ve hava kaynağı Kuzey Ormanları’nda rant projeleri uzmanların uyarılana karşın hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Çatalca mevkisinde 973 futbol sahası büyüklüğünde maden işletmek için adım atıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Kuzey Ormanları’ndan geçecek olan 120 kilometre uzunluğundaki Gebze-Çatalca demiryolu projesi gündemdeki yerini korurken yeni bir maden projesi için süreç başlatıldı.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre; Pluto Enerji Yatırım Anonim Şirketi, Çatalca mevkiinde işlettiği maden sahasını büyütmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. 9 milyon 200 bin TL değerindeki projeye onay verilmesi durumunda Kuzey Ormanları’nın büyük bir bölümü yok edilecek. Şirket 40 yıllık işletme ruhsatının olduğu bölgedeki 691 hektarlık alanda maden işletecek.

Ağaçlar kesilecek
Şirketin hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirmesi raporuna göre bölgede karaca, yaban tavşanı, kaya sansarı ve yaban domuzu görüldü. Alan 2005’te Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilen Çilingoz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde kalıyor. Şirket projeye verilecek onayın ardından kesilecek ağaç sayısını netleştireceğini belirtti.

Pluto Enerji Yatırım Anonim Şirketi birçok kurum ve kuruluştan da görüş aldı. Orman alanında yapılmak istenen projeye karşı Tarım ve Orman Bakanlığı görüşünde “Sakınca bulunmamaktadır” denildi. Aynı bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri’nin görüşünde ise, “Talep edilen alanın, İstanbul’a içmesuyu temin edilmekte olan ve İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Büyükdere (Çilingozdere) Barajının Uzun Mesafeli Koruma alanında kaldığı ve maden izni talep edilen alanda Çavdar Deresi ve isimsiz yan kolu olan çok sayıda dere yatağının yer aldığı tespiti yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlarina-maden-ocagi-acmak-istiyorlar_201356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!