Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Düzgün Planlansaydı, Ankara Dünyada Örnek Olurdu"

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan bulvar açılışını yapan Başbakan Erdoğan, “Sıfırdan kurulan bir şehir olarak Ankara için düzgün planlar yapılmış olsaydı, bu planlara uyulmuş olsaydı, Ankara bugün dünyada örnek bir Başkent olacaktı” dedi.

yapi.com.tr
"Düzgün Planlansaydı, Ankara Dünyada Örnek Olurdu"

Hürriyet'in haberine göre, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Başkent trafiğinin yeni atar damarlarından olması planlanan Ankara Bulvarı açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ev sahipliği yaptığı açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bakanlar İsmet Yılmaz, Nabi Avcı, Fatma Şahin, Mehdi Eker, Ankara milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ile Başkentliler katıldı. Ankara’nın şehirleşme sürecinde ilk yılların aksine, sonraki dönemde planlı bir büyüme yaşanmadığının altını çizen Erdoğan, şehir merkezindeki çirkin yapılar ve şehrin etrafındaki gecekondulaşmayı hatırlatarak şunları söyledi:

Çirkin yapılarla işgal edildi

“Şunu üzülerek ifade etmek durumundayım. Ankara, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kale ve etrafında yerleşimlerden oluşuyordu. Ne yazık ki Ankara ilk yıllardaki çabaların aksine planlı olarak büyümedi. Şehir merkezi çok dağınık bir şekilde çirkin yapılarla işgal edildi, şehrin etrafına da çok sayıda gecekondu inşa edildi. Sıfırdan kurulan bir şehir olarak Ankara için düzgün planlar yapılmış olsaydı, bu planlara uyulmuş olsaydı, Ankara bugün çok daha yaşanabilir, mimarisiyle şehirciliğiyle de dünyada örnek bir Başkent olacaktı. Ama biz, asla umutsuz değiliz. Asla, ‘Böyle gelmiş böyle gider’ demiyoruz. Yerel yönetimlerdeki tecrübemizi, birikimlerimizi başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimizde her geçen gün yaygınlaştırarak devam ediyoruz. Şehirlerimizin çehrelerini değiştirdik.

İç karartıcı bir manzara

Bakınız havalimanından şehir merkezine gelirken şehrin girişi, gerçekten iç karartıcı bir manzara içindeydi. Çok eskiye gitmeyin, 10 yıl önce havalimanından buraya gelirken o havalimanı neydi, yol neydi. Bugün havalimanı ne, yol ne. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerle konuşuyoruz, fazla lafa hacet yok. Hizmet götürmenin, alt yapı yatırımı yapmanın son derece zor olduğu, yaşamın sağlıksız ve tehlikeli şekilde ilerlediği, manzaranın da olumsuzluk arzettiği bir şehir görüntüsü vardı Ankara’da. Şu anda o bölge dünyanın en modern, en sağlıklı yaşam alanını ve şehir manzarasını barındırıyor. Bu dönüşümün aynı şekilde Mamak’tan Keçiören’e, Altındağ’dan Yenimahalle’ye kadar gecekondulaşmanın, çarpık kentleşmenin, sağlıksız alt ve üst yapının olduğu her ilçede çok büyük değişimler gerçekleştirdik.”

Metro çalışmalarını inceleyeceğim

“Yani Ankara, sadece binalarla, sadece konutlarla, sadece yollarla, sanayi bölgeleriyle değil aynı zamanda yeşil alanlarıyla, parklarıyla, dinlenme alanlarıyla da büyüyor, dünyada örnek bir şehir oluyor. Ankara’ya söz verdiğimiz Tema Parkı ve büyük hayvanat bahçesinin yapım çalışmaları da hızla devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıla kadar dünyanın en büyük ve önemli temalı parklarından birini en büyük hayvanat bahçelerinden birini de Ankara’ya kazandırmış olacağız. Kardeşlerim, yine Ulaştırma Bakanlığımız tarafından yapımı devam eden metrolar da hızla ilerliyor. Birkaç ay içinde inşaatı devam eden metrolarımız hakkında da müjdelerimizi açıklayacağız. Önümüzdeki haftalar içinde kendim de gidip gezeceğim ve ondan sonra kısa bir zaman içerisinde sizlere müjdelerimizi vereceğiz.”

Bulvarı gezdiler

Başkan Gökçek’in “Bu bulvarın adı yok. Bulvarımızın ismini Başbakanımızın koymasını rica ettik” önerisi üzerine Başbakan Erdoğan, “Başkent Ankara’da Ankara’nın ismiyle müsemma bir bulvar yok. Bu bulvarın adı, Cumhuriyetimize de güzel yakışır; ‘Ankara Bulvarı’ olsun. Benim teklifim bu. ‘Ankara Bulvarı’ ismi isabetli olur diye düşünüyorum” dedi. Başbakan Erdoğan daha sonra bulvarı Başkan Gökçek ile gezdi. Açılış töreninin artından 0002 plakalı Başbakanlık makam aracının direksiyonuna oturan Gökçek, Başbakan Erdoğan’a proje hakkında bilgi verdi.

Ankara'nın can damarı olacak

Başkent’te yaptığı ve seçime kadar yapacakları yatırımları anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni bulvarın Ankara’nın can damarı olacağını ifade etti. Bulvarın 14.5 kilometre uzunluğunda olduğunu kaydeden Gökçek şunları söyledi: “Bulvarda 19 kilometre yan yol, 17 alt–üst geçit ve 2 viyadük var. Buradan 420 bin kamyon hafriyat taşıdık, 60 bin yetişkin ağaç, 3 milyon çalı, 600 bin metrekare çim, 100 bin gül ektik. Bir yıl gibi kısa bir zaman içerisinde bulvarı bitirdik.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/duzgun-planlansaydi-ankara-dunyada-ornek-olurdu_111938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!